جسد آرتین، کودک ۱۵ ماهه کرد ایرانی که با چهار عضو دیگرخانواده‌‌اش در کانال مانش غرق شده بودند پس از دو ماه در سواحل ناروی پیدا شد. عکس از رویترز
جسد آرتین، کودک ۱۵ ماهه کرد ایرانی که با چهار عضو دیگرخانواده‌‌اش در کانال مانش غرق شده بودند پس از دو ماه در سواحل ناروی پیدا شد. عکس از رویترز

جسد آرتین، یک کودک ۱۵ ماهه کرد ایرانی که با چهار عضو دیگرخانواده‌‌اش در کانال مانش غرق شده بودند پس از دو ماه در سواحل ناروی پیدا شد. این خانواده قصد داشت روز ۲۷ ماه اکتوبر ۲۰۲۰ همراه با گروهی از مهاجران در یک کشتی کوچک به انگلستان برود.

پولیس ناروی روز دوشنبه ۷ جون اعلام کرد که جسد، آرتین، کودک پانزده ماهه کرد ایرانی را که در روز اول جنوری ۲۰۲۱ در سواحل کارموی، در جنوب شرق کشور پیدا کرده بود، شناسایی کرده است.

این کودک عضو یک خانواده پنج نفری بود که روز ۲۷ اکتوبر سال گذشته تلاش کرده بودند در یک گروه ۲۲ نفری از مهاجران، با یک کشتی کوچک از کانال مانش عبور کنند و به انگلستان بروند اما کشتی‌آن‌ها در دریا غرق شد.

در این حادثه همراه با آرتین، رسول ایران نژاد، ۳۵ ساله ، پدر؛ شیوا محمد پناهی، ۳۵ ساله، مادر؛ آنیتا، ۹ ساله، خواهر و آرمین، ۶ ساله، برادرش نیز جان دادند. امدادگران موفق شدند ۱۵ تن دیگر از مهاجران را نجات دهند.

 


شناسایی جسد با داده‌های د ان آ

کامیلا جل ویج، مسئول تحقیقات درباره این پرونده به بی بی سی گفت که هنگام پیدا شدن جسد، در ناروی خبری در مورد ناپدید شدن یک کودک منتشر نشده بود و هیچ خانواده‌ای در این مورد با پولیس تماس نگرفته بود.

او در ادامه گفت که بعد از بررسی کارشناسان معلوم شد که «لباس‌های آبی کودک تولید نارویژی نبود و نشان میداد که کودک از ناروی نیست.»

مسئول تحقیقات گفت که کودک غرق شده بر اساس داده‌های د ان آ، که در اختیار کارشناسان شفاخانه دانشگاهی اوسلو قرار گرفت، شناسایی شد.

خانواده کرد ایرانی غرق شده در کانال مانش از شهر سردشت در غرب ایران بود. کاکای آرتین، هنگام غرق شدن او در کانال مانش به بی بی سی گفته بود که او یک «یک کودک بسیار سر حال بود.» او گفت که نزدیکان خانواده از این حادثه به شدت متاثر شده‌اند.

سواحل فرانسه و انگلستان از طریق کانال مانش حدود ۲۹ کیلومتر فاصله دارند و بسیاری از مهاجران تلاش می‌کنند با استفاده از کشتی‌های کوچک از این طریق به انگلستان بروند. غافل از این که به گفته مقام‌های فرانسوی، مسیر کانال مانش با امواج بلند آب و ترافیک مزدحم دریایی، خطر بسیار جدی برای مهاجران غیرقانونی محسوب می‌شود.

در همین باره: غرق شدن قایق مهاجران در کانال مانش: تعداد قربانیان به ۷ تن رسید

 

در همین زمینه