معصومه علیزاده، بایسکل سوار ۲۴ ساله افغان که به فرانسه پناهنده شده، در رشته بایسکل سواری تیم المپیک پناهندگان، به توکیو  می‌رود. عکس DR
معصومه علیزاده، بایسکل سوار ۲۴ ساله افغان که به فرانسه پناهنده شده، در رشته بایسکل سواری تیم المپیک پناهندگان، به توکیو می‌رود. عکس DR

کمیته بین‌المللی المپیک روز سه شنبه فهرست ۲۹ تن از ورزشکاران پناهنده را که در بازی‌های المپیک توکیو در تابستان امسال شرکت می‌کنند، اعلام کرد. معصومه علیزاده، بایسکل سوار ۲۴ ساله افغان نیز که به فرانسه پناهنده شده، در این گروه ورزشی به توکیو می‌رود و به این ترتیب رویای دیرینه‌اش به عنوان زنی که می‌خواست مدل پیشرفت زنان افغان باشد، به حقیقت می‌پیوندد.

تییری کمونال، یک تن از مربیان معصومه در تیلفون با صدایی پر از هیجان می‌گوید: « نمیدانم تا هنوز باورم شده یا نه !» او از سه سال به این سو به معصومه آموزش می‌دهد و او و خانواده‌اش را همراهی می‌کند.

بازیهای المپیک توکیو از ۲۳ جولای تا ۸ اگست برگزار می‌شود. روز سه شنبه ۷ جون، کمیته المپیک با اعلام فهرست ۲۹ ورزشکار پناهنده گفت که معصومه علیزاده، در میان این گروه در رشته بایسکل سواری به توکیو می‌رود.

چند ساعت بعد از اعلام این خبر چیزهای زیادی برای معصومه تغییر کرده است. او از اواخر ماه می به این سو در مرکز فدراسیون بین المللی بایسکل سواری تمرین می‌کند و قرار است برای گذراندن امتحاناتش در دانشگاه انجنیری، برای مدتی کوتاهی به شهر لیل فرانسه برگردد.

روز ۹ جولای، معصومه به سوی قطر پرواز خواهد کرد تا با تیم المپیک ورزشکاران پناهنده همراه گردد و روز ۲۳ جولای نیز در مراسم گشایش بازی‌های المپیک توکیو حضور یابد.

پیامی برای زنان افغان

معصومه قرار است در رشته بایسکل سواری سرعت شرکت کند. پاتریک کمونال، مربی او می‌گوید:‌ «بر خلاف مسابقه گروهی، معصومه می‌تواند مسابقه سرعت را به آخر برساند و نتیجه هر چه باشد، نامش در رده بندی‌ها درج خواهد شد.»

معصومه و مربی او از آوان به دست آوردن بورس کمیته المپیک در ماه نومبر ۲۰۱۹ و آغاز تمرینات میدانستند که شرکت معصومه در بازی‌ها، قبل از همه معنای سمبولیک دارد.

معصومه در یک ویدیوی منتشر شده از سوی اتحادیه بین المللی بایسکل سواری می‌گوید: «می‌خواهم به تمامی مردانی که فکر می‌کنند زنان نمی‌توانند بایسکل سواری کنند نشان بدهم که زنان، از هر کشوری که باشند، اگر بخواهند، توانایی این کار را دارند. این تنها دلبستگی به یک ورزش است و ما حق داریم هر لباسی را که در آن خود را راحت احساس کنیم، بپوشیم.»

بیشتر بخوانید: به تعویق افتادن المپیک توکیو و تلاش معصومه علیزاده، بایسکل سوار افغان برای سال آینده

در همین مورد، ژان ژاک هانری، مربی معصومه در فدراسیون بین المللی بایسکل سواری می‌گوید: «معصومه از سال‌ها این رویا را در سر داشت و این پیامی بزرگی به زنان افغان و همه زنانی است که از آزادی و حقوق خود محروم هستند.»

سمبولی برای آزادی زنان

معصومه می‌خواهد این پیام را از طریق کمره‌های تلویزیون جهان در توکیو منعکس کند. او در سال ۲۰۱۷ بعد از آنکه طالبان او دوستان بایسکل سوارش را تهدید کردند، با خانواده‌اش به فرانسه پناهنده شد.

او به یاد می‌آورد: «بیرون رفتن با بایسکل و لباس ورزش، خیلی دشوار بود. بسیاری از مردم فکر می‌کردند که کار خوبی نیست و می‌خواستند با تهدید، دشنام و حتی پرتاب سنگ، مانع ما شوند. برای شان عجیب بود که برای اولین بار ببینند یک زن سوار بایسکل شده است.»

معصومه یک زن مسلمان و مومن است و زیر کاسک بایسکل سواری‌اش، یک حجاب نازک سیاه به سر می‌کند. این نکته برای مربی او اهمیت دارد: «در اینجا برای من مساله مهم ورزش نیست بلکه این است که زنان کشورش و کشورهای دیگر منطقه ببینند که یک زن، همزمان با اعتقادات دینی‌اش، می‌تواند بایسکل سواری کند و همه چیز خوب برگزار گردد.»

بازگشت طالبان

مساله حقوق زنان از این نظر نیز بیشتر اهمیت دارد که طالبان پیوسته در حال افزایش کنترول خود بر مناطق بیشتری از افغانستان هستند. تیری کمونال می‌پرسد: «اگر طالبان دوباره به قدرت برسند، سرنوشت زنان افغان چه خواهد شد؟»

برای معصومه، دفاع از حقوق زنان همیشه کار دشواری بوده است. حال با انتخاب او برای بازیهای المپیک توکیو، این امر کمی دشوارتر شده است. برای مقابله با این دشواری، مربی معصومه تلاش دارد به بهترین وجه کمکش کند: «به او می‌گویم همیشه به پدرش فکر کند و همه چیز را با او شریک بسازد.» زیرا، پدر معصومه، اولین کسی بود که به دفاع از او و خواهرش زهره، برخاست؛ در حالی که همگی او را سرزنش می‌کردند چرا گذاشته دخترش بایسکل سواری کند.

تییری کمونال، مربی معصومه، مانند سایر مربیان ورزشکاران پناهنده به توکیو دعوت شده است. او می‌گوید: «معصومه برای انتخاب شدن در بازیهای المپیک مبارزه کرد. حال که راهی این بازی‌ها شده، اهمیت حضورش را در آن درک می‌کند.»

در همین مورد: معصومه، زهرا و فروتن در کنار محصلان مهاجر و پناهجو در دانشگاه لیل

 

در همین زمینه