بر مبنای آمار کاخ الیزه، از مجموع ۱۱۱۵ مهاجر غیرقانونی و مظنون به افراط گرایی، ۶۰۱ تن اخراج شده‌اند. عکس از پیکسابی
بر مبنای آمار کاخ الیزه، از مجموع ۱۱۱۵ مهاجر غیرقانونی و مظنون به افراط گرایی، ۶۰۱ تن اخراج شده‌اند. عکس از پیکسابی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه خواهان موثریت بیشتر در اخراج مهاجران غیرقانونی از فرانسه شد. بر اساس برآوردها، تنها حدود ۱۵ درصد از تصامیم اخراج در فرانسه عملی می‌شوند در حالی که این رقم در اروپا دو برابر یعنی ۳۰ درصد است.

رئیس جمهور فرانسه روز ۹ جون در جلسه‌ای با ژان کاستکس، نخست وزیر، و وزیران داخله، امور خارجه و نماینده وزارت عدلیه مساله مهاجرت در فرانسه را بررسی کرد.

امانوئل ماکرون در این جلسه خواهان آن شد که درصدی اعمال تصامیم اخراج مهاجران غیرقانونی افزایش یابد. او گفت که فرانسه «با اخراج [مهاجران غیرقانونی] مشکل دارد» و افزود: «سیستم اخراج ما به دلایل سیاسی، دیپلوماتیک و اطلاعاتی، به دشواری فعال می‌شود.»

در پایان سال ۲۰۲۰، کمیسار امور داخلی فرانسه در گزارشی در مجلس سنا برآورد کرده بود که درصدی متوسط اعمال تصامیم اخراج‌ها در فرانسه به ۱۳،۱۴ درصد می‌رسد در حالی که این رقم در سطح اروپا ۳۰ در صد است. کاخ الیزه درصدی اخراج‌ها در فرانسه را ۱۵،۳ درصد ارزیابی می‌کند.

رئیس جمهور فرانسه که در اوایل به قدرت رسیدن در کاخ الیزه خواهان تحقق کامل یا ۱۰۰ درصدی تصامیم اخراج بود، روز چهارشنبه از وزیران دولت خواست به زودی اقدامات عملیاتی را اتخاذ کنند.

او تاکید کرد که میکانیزم موجود برای اخراج مهاجران غیرقانونی باید به صورت جدی فعال گردد و مذاکرات برای بازگشت آنان به کشورهای مبداء تشدید گردد.

تمرکز روی مهاجران غیرقانونی متهم به اقدامات تروریستی یا مظنون به افراط گرایی

امانوئل ماکرون قبل از همه اخراج آن عده از مهاجران غیرقانونی را که مرتکب اعمال تروریستی شده یا به مظنون به افراط گرایی هستند، یک اولویت تلقی می‌کند. بر اساس این اولویت، این مهاجران به محض بیرون آمدن از زندان برای اخراج مستقیماً به فرودگاه‌ها انتقال داده خواهند شد.

در همین زمینه: حمله مسلحانه در شهر رامبوییه فرانسه: واقعیت ها و ادعا ها در باره اتباع خارجی بدون اسناد

بر مبنای آمار کاخ الیزه، از مجموع ۱۱۱۵ مهاجر غیرقانونی و مظنون به افراط گرایی، ۶۰۱ تن اخراج شده‌اند و ۵۱۴ تن دیگر، به این دلیل که در زندان هستند، هنوز هم در فرانسه به سر می‌برند.

در میان مهاجران قابل اخراج، حدود ۴۰۰ تن تحت نظر هستند و قرار است در هفته‌های آینده ۲۵۰ تن از آنان اخراج گردند.

انتظار می‌رود آنعده از مهاجران غیرقانونی که مرتکب جرم و خلاف رفتاری شده‌اند نیز به صورت سیستماتیک اخراج گردند. این مهاجران بیشتر اتباع مراکش، الجزایر و تونس یا روسیه و افریقا هستند.

به گفته یک تن از مشاوران امانوئل ماکرون، سیستم پناهندگی در فرانسه بیشتر از پیش مود سوء استفاده قرار می‌گیرد: «مهاجران به گونه سیستماتیک [در فرانسه] درخواست پناهندگی می‌دهند زیرا می‌دانند که بررسی درخواست شان چندین ماه طول می‌کشد و در این مدت از خدمات زیادی مستفید می‌شوند.»

این در حالیست که به گفته این منبع «درصدی مهاجرپذیری در فرانسه بیشتر از پیش کاهش می‌یابد.» به گونه‌ای که از مجموع ۱۲۰۰۰۰ درخواست پناهندگی در سال، ۲۰ هزار آن پاسخ مثبت دریافت می‌کنند؛ ۲۰ هزار متقاضی بر می‌گردند و حدود ۸۰ هزار تن دیگر به صورت غیرقانونی در فرانسه باقی می‌مانند. 

بیشتر بخوانید: ارقام مهاجرت و پناهندگی در فرانسه در سال ٢٠١٩

 

در همین زمینه

Webpack App