تیم المپیک پناهندگان برای بازیهای توکیور ۲۹ عضو دارد. عکس از IOC.
تیم المپیک پناهندگان برای بازیهای توکیور ۲۹ عضو دارد. عکس از IOC.

کمیته بین المللی المپیک فهرست ۲۹ ورزشکار عضو تیم المپیک پناهندگان را اعلام کرد. در این تیم سه ورزشکار پناهنده افغان در رشته‌های بایسکل سواری، جودو و تکواندو و پنج ورزشکار پناهنده ایرانی در رشته‌های جودو، تکواندو، قایق رانی و کاراته حضور دارند.

بازیهای المپیک ۲۰۲۰ در توکیو که به دلیل بحران ویروس کرونا به تعویق افتاده بود، از ۲۳ جولای تا ۸ اگست ۲۰۲۱ برگزار می‌شود. روز سه شنبه ۷ جون، کمیته المپیک فهرست ۲۹ ورزشکار پناهنده را که در بازی‌های المپیک توکیو شرکت می‌کنند، اعلام کرد. معصومه علیزاده، نگاره شاهین و عبدالله صدیقی، پناهندگان افغان در اروپا، در تیم المپیک پناهندگان انتخاب شده‌اند.

معصومه علیزاده، ۲۴ ساله، که در فرانسه زندگی می‌کند، در رشته بایسکل سواری- سرعت در بازیهای المپیک توکیو شرکت حضور دارد.  او در سال ۲۰۱۷ بعد از آنکه طالبان او دوستان بایسکل سوارش را تهدید کردند، با خانواده‌اش به فرانسه پناهنده شد.

معصومه علیزاده، بایسکل سوار پناهنده افغان در فرانسه زندگی می‌کند. عکس از UNHCR
معصومه علیزاده، بایسکل سوار پناهنده افغان در فرانسه زندگی می‌کند. عکس از UNHCR


در همین باره: معصومه علیزاده، بایسکل سوار افغان در فرانسه با تیم المپیک پناهندگان به المپیک توکیو می‌رود

نگاره شاهین، ورزشکار پناهنده افغان در رشته جودو در ردیف کمتر از ۷۰ کیلوگرام، به بازی‌های توکیو می‌رود. این ورزشکار افغان مدتی را به عنوان پناهنده در پاکستان زندگی کرده و حال در روسیه اقامت دارد.

به غیر از این دو زن ورزشکار، عبدالله صدیقی ورزشکار پناهنده افغان در بلژیک نیز در بخش تکواندو، در ردیف ۶۸ کیلوگرام به مصاف حریفان خود خواهد رفت. او تا کنون در چندین مسابقات بین المللی شرکت کرده و در سال ۲۱۰۹ مدال نقره بازیهای اوپن اسپانیا را به دست آورده است.

عبدالله صدیقی، ورزشکار پناهنده افغان در بلژیک. عکس DR
عبدالله صدیقی، ورزشکار پناهنده افغان در بلژیک. عکس DR


در تیم اولمپیک پناهندگان در توکیو، ۳ ورزشکار پناهنده ایرانی، کیمیا علیزاده، دینا پوریونس لنگرودی و سعید فضل الله در رشته‌های تکواندو و قایق رانی از اروپا در بازیهای توکیو شرکت خواهند کرد. دو ورزشکار دیگر ایرانی عضو تیم المپیک پناهندگان، هامون درفشی پور در رشته‌های جودو و کاراته از کانادا به توکیو می‌روند.

 

در همین زمینه