عکس: ارشیف/پاپ فرانسیس در طول یک مراسم مذهبی در واتیکان/۲۷ سپتمبر سال ۲۰۲۰/ عکس: ANSA/VATICAN MEDIA
عکس: ارشیف/پاپ فرانسیس در طول یک مراسم مذهبی در واتیکان/۲۷ سپتمبر سال ۲۰۲۰/ عکس: ANSA/VATICAN MEDIA

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، بحیره مدیترانه را «بزرگترین قبرستان در اروپا» خواند. شمار زیادی از مهاجران و آوارگان که سعی می کنند از این طریق به اروپا سفر کنند، جانشان را از دست می دهند.

رهبر کاتولیک های جهان این سخنان را در برابر مومنانی ایراد کرد که روز یکشنبه در میدان سنت پیتروی واتیکان جمع شده بودند. او در مناسبت های مختلف سعی می کند توجه عموم را به مشکلات مهاجران جلب کند.

پاپ همچنین راجع به یک بنای جدید یادبود صحبت کرد که در شهر سیراکوزا واقع در جزیره سیسیلی نصب شده است. در سال ۲۰۱۵ در برابر ساحل این شهر تعداد زیادی از مهاجران پس از این که قایق شان غرق شد، جانشان را از دست دادند.  

نیروی بحری ایتالیا یک سال بعد بقایای این قایق را بیرون آورد و حالا از آن به عنوان یک بنای یادبود برای حفظ خاطره قربانیان استفاده می شود.

پاپ فرانسیس در ادامه گفت: «شاید این نماد تراژیدی های متعدد در بحیره مدیترانه کماکان به بیداری وجدان ما کمک کند». 

بسیاری از مهاجران سعی می کنند با استفاده از قایق های کوچک و نامناسب به اروپا بیایند. آن ها سفرشان را از کشورهای شمال افریقا آغاز می کنند و مقصدشان در اغلب موارد کشور ایتالیا است. 

براساس آمار سازمان ملل، تا به حال در سال روان بیش از ۶۷۰ مهاجر جانشان را در بخش مرکزی بحیره مدیترانه از دست داده اند.

روز یکشنبه، کشتی «Geo Barents» که توسط سازمان امدادی داکتران بدون مرز اداره می شود، با ۴۱۰ مهاجر که بیشترشان زنان و کودکان بودند، به دنبال یک بندر امن می گشت. این سازمان امدادگر گفت، مهاجران را در روزهای اخیر سوار کرده است.

سازمان نامبرده در یک پیام تویتری نوشت: «آن ها سفر خطرناکی را پشت سر گذاشته اند و بسیار خسته هستند. ... انسانیت نشان دهید و بگذارید به سرعت پیاده شوند».

چند سازمان مختلف نجات در بخش مرکزی بحیره مدیترانه فعالیت دارند. بیشتر آن ها در برابر ساحل لیبیا فعالیت می کنند. از آن جا مهاجران در قایق های کوچک سفر خطرناک شان را به اروپا شروع می کنند.

 

در همین زمینه