مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/C.Schmidt
مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/C.Schmidt

در حالی که شش ماه از پایان مهلت منع اخراج به سوریه گذشته است، حکومت آلمان فدرال تا به حال هیچکس را به آن جا پس نفرستاده است.

یک سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) در برلین گفت: «تا به حال هیچکس به سوریه اخراج نشده است.»

قرار است که این مساله در دیدار وزیران داخله حکومت فدرال و ایالات آلمان مطرح شود. این اجلاس از روزهای چهارشنبه تا جمعه در شهر روست برگزار می شود که در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان قرار دارد. 

مهلت حکم منع عمومی اخراج در پایان سال گذشته با تلاش های آن دسته از وزیران داخله ایالات آلمان که عضویت حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو) یا سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) را داشتند، پایان یافته اعلام شد. منع اخراج به سوریه در سال ۲۰۱۲ تصویب شده بود.

به این ترتیب نهادهای دولتی می توانند دوباره در هر مورد جداگانه امکان اخراج را بررسی کنند. این کار قرار است به خصوص در مورد اشخاصی انجام شود که مرتکب جرائم سنگین شده اند و افرادی که از آن ها به عنوان خطرآفرین یاد می شود. منظور افرادی هستند که به عقیده نهادهای امنیتی ممکن است مرتکب سنگین ترین جرائم سیاسی و حتی حملات تروریستی شوند.

اما هرکدام از ایالات آلمان در مورد اخراج پناهجویان به سوریه به صورت مستقل تصمیم می گیرند.

اخراج به سوریه کار دشواری محسوب می شود، به خصوص به این خاطر که آلمان با رژیم بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه روابط دیپلوماتیک ندارد. وزارت خارجه آلمان دراین باره گفت: «سفارت آلمان در دمشق از سال ۲۰۱۲ مسدود شده و روابط با سوریه به حداقل ممکن کاهش داده شده است. به این خاطر امکانات اجرایی وزارت خارجه محدود شده است.» 

سازمان های حامی حقوق بشر و کلیساها به طور کلی با اخراج مخالف هستند. شماری از مقام های بلندپایه کلیسایی در آلمان می گویند: «پناهجویان را نباید آگاهانه به جایی فرستاد که خطر شدیدترین تخطی ها از موازین حقوق بشر در آن جا وجود دارد.» آن ها گفتند: «بازگرداندن افراد مهاجر به کشورهای مبداشان باید با حفظ امنیت و کرامت آن ها انجام شود. این را به خصوص در مورد افغانستان و سوریه اصلا نمی شود تضمین کرد. نباید هیچکس به این کشورها پس فرستاده شود.» 

 

در همین زمینه