دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا/عکس: ARCHIVE/EPA/PATRICK SEEGER
دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا/عکس: ARCHIVE/EPA/PATRICK SEEGER

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا خواهان ایجاد یک ماموریت اروپایی برای نجات مهاجران در بحیره مدیترانه شد. او گفت، ما باید وارد عمل شویم و نمی شود که مسئولیت را فقط به عهده سازمان های غیردولتی بگذاریم.

ساسولی روز دوشنبه در نشستی که راجع به موضوعات پناهندگی و مهاجرت برگزار شد، گفت، وظیفه اروپایی ها «نجات جان انسان ها است.» او گفت: «دیگر نمی شود مسئولیت را فقط به عهده سازمان های غیردولتی بگذاریم. این وضعیت دیگر قابل قبول نیست.» اتحادیه اروپا باید به صورت مشترک عمل کند تا در بحیره مدیترانه «جان مردم را نجات داده و با قاچاقبران مبارزه کند.» 

ساسولی خواهان ایجاد یک ماموریت اروپایی جستجو و نجات شد که باید از توانایی های همه اشتراک کنندگان (از اعضای اتحادیه اروپا، جامعه مدنی تا آژانس های اروپایی) استفاده کند.

طبق اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) از آغاز سال تا به حال دست کم ۸۱۳ تن طی تلاش برای ورود به اروپا از طریق بحیره مدیترانه جان باختند. مهاجران در این مسیر اغلب از قایق هایی استفاده می کنند که فرسوده و نامناسب هستند.

ماموریت نیروی دریایی اتحادیه اروپا «سوفیا» که در این میان متوقف شده، از سال ۲۰۱۵ حدود ۴۵ هزار مهاجر را در بحیره مدیترانه نجات داد. در اواخر ماه مارچ سال ۲۰۲۰ کشورهای عضو ماموریت جدیدی به نام «ایرینی» را به جریان انداختند که اردوی آلمان فدرال (Bundeswehr) نیز در آن اشتراک دارد. 

اما در پی فشار ایتالیا و برخی از کشورهای دیگر عضو، منطقه انجام ماموریت در مقایسه با «سوفیا» تغییر کرده و در حال حاضر با مسیرهای معمول مهاجرت فاصله دارد.

کشورهایی که خواهان این تغییر بودند، براین عقیده هستند که کشتی های ماموریت «سوفیا» در برابر ساحل لیبیا یک عامل جذب ایجاد کرده بودند و فعالیت آن ها به نفع قاچاقبران انسان بوده است. 

نجات از بحر به عنوان بخشی از اختیارات «ایرینی» عنوان نشده است. به جای آن اتحادیه اروپا از گارد ساحلی لیبیا حمایت مالی می کند، اقدامی که سازمان های حامی حقوق بشر از آن انتقاد می کنند.

سازمان ملل متحد اخیرا لیبیا و اتحادیه اروپا را به غفلت در نجات مهاجران در بحیره مدیترانه متهم کردند. در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد آمده است، در حال حاضر «از زندگی، امنیت و حقوق بشری اشخاصی که سعی می کنند از افریقا به اروپا بیایند» به اندازه کافی حمایت نمی شود.

کارشناسان سازمان ملل براین تاکید دارند که لیبیا منطقه امنی برای مهاجران نیست و آن ها نباید پس از نجات به این کشور پس فرستاده شوند.

دراین گزارش، کشورهای اتحادیه اروپا متهم می شوند که ماموریت های نجات شان را کاهش داده اند و همزمان از فعالیت سازمان های خصوصی نجات نیز جلوگیری می کنند.

 

در همین زمینه

Webpack App