عبدالله صدیقی. عکس از کمیته المپیک پناهندگان
عبدالله صدیقی. عکس از کمیته المپیک پناهندگان

عبدالله صدیقی، یکی از سه ورزشکار پناهنده افغان است که به بازی‌های المپیک توکیو راه یافته است. او از پنج سال به این سو در بلژیک اقامت دارد و در رشته تکواندو در باز‌ی‌ها شرکت می‌کند.

عبدالله صدیقی به مهاجر نیوز گفت: «وقتی این خبر را شنیدم باورم نمی‌شد.»

کمیته بین المللی المپیک سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که امسال ۲۹ ورزشکار پناهنده در رشته‌های مختلف ورزشی در بازی‌های المپیک توکیو شرکت خواهند کرد. به غیر از عبدالله صدیقی، دو پناهنده زن افغان، معصومه علیزاده و نگاره شاهین عضویت تیم المپیک پناهندگان را دارند.

در همین باره: سه ورزشکار پناهنده افغان و پنج ایرانی در المپیک توکیو شرکت می‌کنند

عبدالله صدیقی ۲۴ ساله است و از پنج سال به این سودر بلژیک زندگی می‌کند. او در ۸ سالگی آموزش تکواندو را آغاز کرد و قبل از رسیدن به اروپا عضو تیم ملی نوجوانان افغانستان در رشته تکواندو بود. عبدالله در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ در مسابقات تاجیکستان و بحرین دو مدال طلا برای کشورش به ارمغان آورده بود.


عبدالله صدیقی، تکواندوکار و پناهنده افغان در بلژیک. عکس DR
عبدالله صدیقی، تکواندوکار و پناهنده افغان در بلژیک. عکس DR

ورزشکاری که در مهاجرت به ورزش ادامه داد

او درباره دلایل مهاجرتش به اروپا می‌گوید: « من به دلایل امنیتی کشورم را ترک کردم. به من حمله کردند و چندین بار تهدید شدم.»

عبدالله مانند سایر مهاجران، برای رسیدن به اروپا دشواری‌های زیادی را تحمل کرده است:‌ «سفرم بسیار طولانی بود. من از طریق ایران، ترکیه و یونان خود را به بلژیک رساندم.»

عبدالله می‌گوید که خوشبختانه بعد از رسیدن به اروپا، زمینه برایش مساعد شد تا تمریناتش را در یکی از کلب‌ها ادامه دهد: «وقتی مربی دید خوب بازی می‌کنم مرا به یک کلب دیگر معرفی کرد. مربی کلب دوم به من کمک کرد تا در بازی‌های اروپایی شرکت کنم.»

در همین مورد: معصومه علیزاده، بایسکل سوار افغان در فرانسه با تیم المپیک پناهندگان به المپیک توکیو می‌رود

صدیقی از پنج سال به این سو در بازی‌های اروپایی و بین المللی تکواندو بازی کرده و صاحب مدال شده است. در سال ۲۰۱۷ او در جام بروکسل مقام اول و در ۲۰۱۹ در بازی‌های اوپن اسپانیا مدال طلا را از آن خود کرد.

«برای مسابقات آماده هستم»

عبدالله می‌گوید که اگرچه زندگی در مهاجرت با دشواری‌ها همراه است و در بلژیک نیز به تکواندو کاران معاش خوب نمی‌دهند با آن هم از امکانات ورزشی راضی است: «ورزشکاران در اینجا امکانات زیادی دارند. مربی من یک ایرانی است و من خیلی مرهون او هستم زیرا خیلی به من کمک کرده است.»

عبدالله می‌گوید که قبل از بازی‌های المپیک، زحمات زیادی کشیده و آموزش دیده اما برای موفقیت در بازی‌ها باید بیشتر تلاش کند.

او روزانه چهارساعت در ورزشگاه ملی بلژیک تمرین می‌کند و آرزو دارد که در ردیف کمتر از ۶۸ کیلوگرام بخت خود را برای یک مدال جدید ورزشی بیازماید.

قرار است بازی‌های المپیک توکیو در ۲۳ جولای آغاز گردد و تا ۸ اگست ادامه یابد.

بیشتر بخوانید: بنیاد المپیک مهاجران در دوران کرونا برنامه های جدید راه اندازی کرد

 

در همین زمینه