هزاران مهاجر در بازداشتگاه‌های رسمی و غیر رسمی در لیبیا زندان هستند. عکس از رویترز
هزاران مهاجر در بازداشتگاه‌های رسمی و غیر رسمی در لیبیا زندان هستند. عکس از رویترز

دادگاه‌های ادیسه بابا در اتیوپیا، دو فرد متهم به قاچاق و شکنجه هزاران مهاجر را به زندان ابد غیابی و ۱۸ سال زندان محکوم کردند. بنابر گزارش‌ها، فرد محکوم به زندان ابد، چهار ماه پیش، موفق شد از چنگ پولیس فرار کند.

دادگاه روز چهارشنبه ۱۶ جون، میدان زکریاس، قاچاقبر اریتره‌ای را که متهم به تحمیل گرسنگی، شکنجه و مرگ مهاجران غیرقانونی در مخفیگاه‌ها بود به زندان ابدی غیابی محکوم کرد. این فرد همچنین به پرداخت حدود ۲۳ هزار دالر جریمه نیز محکوم شد.

دادگاه این فرد یک سال پیش آغاز شده بود اما او توانست در ماه فبروری امسال از چنگ پولیس فرار کند.

فرد یاد شده که طی سال‌های طولانی از طریق قاچاق مهاجران و باجگیری ثروتمند شده بود هزاران مهاجر غیرقانونی افریقایی را در مخفیگاه‌هایی در مسیر مهاجرت به سوی اروپا در لیبیا نگهداری می‌کرد. او متهم بود که با حیله‌گری، هزاران دالر از این مهاجران به دست آورده است.

پولیس این فرد را در سال ۲۰۲۰ در ادیسه بابا هنگامی دستگیر کرد که یک تن از قربانیان، یک زن اتیوپیایی، در جاده او را شناخت و به پولیس خبر داد.

این زن در دادگاه گفت که برای آزادی خود به قاچاقبر یاد شده هزاران دالر پرداخته است.

۱۸ سال زندان برای یک قاچاقبر دیگر

یک دادگاه دیگر، تولد گواتوم، یک قاچاقبر دیگر اریتره‌ای را که بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ در منطقه بنی ولید در لیبیا فعالیت می‌کرد به ۱۸ سال زندان و ۴۵۰۰ دالر جریمه محکوم کرد.

گروهی از مهاجران که توانسته‌اند از بازداشتگاه‌های مخفی در بنی ولید فرار کنند. در راست، یک قاچاقبر پول‌هایش را می‌شمرد. عکس DR
گروهی از مهاجران که توانسته‌اند از بازداشتگاه‌های مخفی در بنی ولید فرار کنند. در راست، یک قاچاقبر پول‌هایش را می‌شمرد. عکس DR


یک روزنامه نگار اریتره‌ای، مرون استفانوس، مبلغ جریمه را «دشنامی به قربانیان» خواند.

به گفته شاهدان عینی، این قاچاقبر سال‌ها رهبری یک شبکه قاچاق پر سود و بیرحمانه را به عهده داشت و هزاران مهاجر را که در حال عبور از لیبیا بودند، برای باجگیری به زندان انداخته بود.

تعدادی از قربانیان تولد گواتوم درباره خشونت‌های اعمال شده، قتل‌ها، تجاوز جنسی، تحمیل گرسنگی و فقدان آب آشامیدنی و دارو از سوی این قاچاقبر توضیحات دادند.

یک شاهد عینی به روزنامه ایریش تایمز گفت که قاچاقبر یاد شده به او دستور داده بود به یکی از زندانیان در حضور دیگران تجاوز جنسی کند.

بیشتر بخوانید:سازمان ملل: قاچاقبران ۱۲ تن را حین فرار از اردوگاهی در لیبیا کشتند

 

در همین زمینه