مهاجران در ترمینالی در شهر ایزمیر ترکیه
مهاجران در ترمینالی در شهر ایزمیر ترکیه

ده‌ها سازمان حقوق بشری از حکومت یونان انتقاد کردند که ترکیه را برای مهاجران «امن» درجه بندی کرده است. آتن می‌خواهد با این درجه بندی درخواست پناهندگی مهاجران پنج کشور را که از ترکیه وارد یونان می‌شوند، نپذیرد.

سازمان‌های حقوق بشری به شمول بخش یونانی داکتران بدون مرز، سازمان یونانی «هلسینکی مونیتور» و سازمان‌های متعدد دیگر حامی زنان گفته اند: «مهاجران کشورهای غیراروپایی که در ترکیه تقاضای پناهندگی می‌دهند، براساس کنوانسیون ۱۹۵۱ مهاجرت حفاظت بین‌المللی دریافت نمی‌کنند.»

در یک بیانیه مشترک که ۴۰ سازمان حقوق بشری آن را امضا کرده اند، ذکر شده است که ترکیه در ماه مارچ اعلام کرد که می‌خواهد از کنوانسیون استانبول خارج شود و به این ترتیب نمی‌خواهد از قربانیان خشونت جنسیتی حفاظت کند.

این سازمان ها افزوده اند: «در گزارش‌های متعدد سال‌های اخیر از اخراج مهاجران از ترکیه حتی به مناطق جنگی در سوریه هشدار داده شده است.»

وزارت مهاجرت یونان هفته گذشته فرمانی صادر کرد که در آن ترکیه برای پناهجویان از افغانستان، سوریه، پاکستان، بنگله دیش و سومالیا «امن» درجه بندی شده است.

این‌وزارت نوشته است: «آن‌ها (مهاجران از این پنج کشور) در ترکیه به دلیل دین، ملیت، افکار سیاسی و یا تعلق به یک گروه اجتماعی در معرض خطر قرار ندارند و به جای یونان می‌توانند در ترکیه تقاضای پناهندگی بدهند.»

آتن می‌خواهد برگشت دادن مهاجران را به همسایه شرقی‌اش ترکیه سرعت بخشد. در ۱۵ ماه گذشته ترکیه پذیرش ۱۴۵۳ مهاجر را که مقامات یونان می‌خواستند برگشت دهند، رد کرده است.

به گفته آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد، ۴۵ درصد پناهجویان در کمپ‌های جزایر یونانی شهروندان افغانستان، ۱۵ درصد شهروندان سوریه و نه درصد از سومالیا هستند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه