فلم «فرار» ساخته یوناس پوهیر راسموسن، فلمساز دنمارکی داستان فرار یک مرد جوان افغان از کشورش را به غرب را بازگو می‌کند. عکس رئال پیکچر
فلم «فرار» ساخته یوناس پوهیر راسموسن، فلمساز دنمارکی داستان فرار یک مرد جوان افغان از کشورش را به غرب را بازگو می‌کند. عکس رئال پیکچر

یک فلم انیمیشن دنمارکی درباره یک مهاجر افغان مقیم دنمارک جایزه کریستال فستیوال انسی در فرانسه را به دست آورد. یک فلم دیگر شرکت کننده در این فستیوال از جمهوری چک درباره افغانستان نیز جایزه داوران را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فلم «فرار» ساخته یوناس پوهیر راسموسن، فلمساز دنمارکی داستان فرار یک مرد جوان افغان از کشورش را به غرب را بازگو می‌کند. این مهاجر افغان امروز در دنمارک استاد دانشگاه است و می‌خواهد با یک مرد دیگر ازدواج کند.

فلم فرار که از طریق یک روایت خصوصی، دشواری‌ها و خشونت‌های مهاجرت را نشان می‌دهد پیشتر جایزه فلم مستند فستیوال سونددنس را به دست آورده بود.


این فلم سال گذشته در بخش رقابت‌های اصلی فستیوال کن نیز انتخاب شده بود اما به دلیل شرایط صحی ناشی از ویروس کرونا فستیوال لغو شد.

در فستیوال فلم‌های انیمیشن امسال در انسی، فلم «خانواده افغان من» ساخته میخائلا پاولاتووا از جمهوری چک نیز جایزه هیئت داوران را به دست آورد. این فلم داستان سفر یک زن چکی به افغانستان و عشق او به یک مرد افغان را حکایت می‌کند.

فستیوال فلم‌های انیمیشن انسی اولین گردهمایی فرهنگی است که بعد از لغو محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا در فرانسه برگزار شده است.

در همین زمینه: سینمای افغانستان و مهاجرت: یازدهمین فستیوال فلم سماع در سویدن

 

در همین زمینه