ثبت بایومتریک اطلاعات مربوط به مهاجران در اوروداک. عکس از پیکچر الیانس
ثبت بایومتریک اطلاعات مربوط به مهاجران در اوروداک. عکس از پیکچر الیانس

وزارت همبستگی و صحت فرانسه لایحه جدیدی را به پارلمان ارائه کرده است که بر مبنای آن ثبت اطلاعات بیومتریک مربوط به مهاجران زیرسن سراسری و اجباری خواهد شد. سازمان‌های مدافع مهاجران زیرسن نگران هستند که مبادا این اقدام زمینه بازداشت و اخراج مهاجران نوجوان از سوی پولیس را فراهم کند.

روز ۱۶ جون، ادریان تکِه، وزیر همبستگی و صحت فرانسه، لایحه جدیدی را به پارلمان ارائه کرد که بر مبنای آن ثبت اطلاعات بیومتریک مربوط به مهاجران زیرسن سراسری و اجباری خواهد شد.

 در فرانسه مسئولیت سرپرستی از مهاجران زیرسن را دپارتمان‌ها(ولایت‌ها) به عهده دارند. هر مهاجر زیرسن که به تازگی وارد فرانسه می‌شود باید در دپارتمان محل سکونت خود مورد آزمایش تثبیت سن قرار بگیرد. مهاجری که به گونه رسمی زیرسن شناخته شود بر اساس مفاد کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان، حفاظت و سرپرستی اش به اداره خدمات اجتماعی برای اطفال (ASE) واگذار می‌شود.

با صدور فرمان ۳۰ جنوری ۲۰۱۹، حکومت فرانسه خواهان ثبت اطلاعات مربوط به مهاجران زیرسن در فایل‌های بیومتریک فرمانداری‌های پولیس (پره فکتور) شد. این اقدام در طول سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ، جنبه آزمایشی داشت و فقط تعدادی از دپارتمان‌ها آن را عملی کردند. اما در ۲۳ جون ۲۰۲۰ حکومت طی فرمانی خبر داد دپارتمان‌هایی که این تصمیم را عملی نمی‌کنند با جریمه مالی روبرو خواهند شد؛ به این معنی که دولت کمک‌های خود به اداره خدمات اجتماعی برای اطفال در این دپارتمان‌ها را محدود خواهد کرد.

در عمل، فایل بایومتریک مهاجران زیرسن در فرمانداری‌های پولیس به کمک اطلاعات افراد خارجی در فایل‌ اروپایی ویزابیا (Visabio) و فایل اگدرف (Agdref) در فرانسه آماده می‌شود و اطلاعاتی مانند آثار انگشت و عکس مهاجران در آن وجود دارد.

بر اساس آمار اداره عمومی اتباع خارجی در فرانسه، در ماه سپتمبر ۲۰۲۰، در ۷۳ دپارتمان فایل بیومتریک مهاجران وجود داشت و اطلاعات مربوط به ۱۱۰۰۰ مهاجر زیرسن در آن ثبت شده است.

در همین مورد: به زودی اطلاعات مربوط به افراد زیر سن در سراسر فرانسه به اشتراک گذاشته می‌شود

نگرانی سازمان‌های خیریه از نقش فزاینده پولیس و احتمال اشتباهات

سازمان‌های مدافع مهاجران زیرسن نگران هستند که فرمانداری‌های پولیس با استفاده از این اطلاعات، مهاجرانی را که احتمال داده می‌شود بزرگسال باشند، به توقیفگاه‌های اداری بفرستند؛ جایی که افراد در حال اخراج در آن نگهداری می‌شوند.

به گفته این سازمان‌ها، اطلاعات بیومتریک به فرمانداری پولیس اجازه می‌دهد که در برخی موارد، قبل از مقام‌های دپارتمان‌ها، در مورد یک مهاجر زیرسن تصمیم بگیرند.

حکومت فرانسه استدلال می‌کند که با استفاده از اطلاعات بیومتریک، از«تغییر مکان» مهاجرانی جلوگیری می‌کند که تلاش دارند، برای تثبیت زیرسن بودن شان، از یک دپارتمان به دپارتمان دیگر بروند.

سازمان‌های خیریه همچنین معتقدند که فایل بیومتریک کنونی، واقعیت‌های عینی در مسیر مهاجرت نوجوانان را نادیده میگیرد و احتمال اشتباه در آن وجود دارد. به گونه مثال، تعدادی از نوجوانان مهاجر، از برخی از مرزها، با پاسپورت جعلی بزرگسالان عبور می‌کنند و به همین دلیل در فایل اروپایی ویزابیا بزرگسال ثبت می‌شوند. به این ترتیب این نوجوانان در معرض خطر بازداشت و اخراج از سوی پولیس قرار می‌گیرند.

به گفته سازمان‌های خیریه، در برخی از موارد هم ممکن است پولیس به اخراج یک مهاجر زیرسن، که بزرگسال شناخته شده، اقدام کند حال آن که بارها دیده شده که دادگاه‌های تجدیدنظر، تصمیم دپارتمان‌ها مبنی بر بزرگسال بودن یک مهاجر نوجوان را لغو کرده‌اند.

به گفته این سازمان‌ها، تعدادی از مهاجران زیرسن دپارتمان‌هایی را که فایل بیومتریک در آن‌ها وجود دارد، ترک می‌کنند و با محروم شدن از کمک‌های سازمان‌های خیریه، سرگردانی آنان بیشتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: مهاجران زیرسن و تنها: بعد از رسیدن به فرانسه چه حقوقی دارید ؟

 

در همین زمینه