عکس تزئینی: یک مامور بریتانیایی یک مهاجر را که از کانال مانش عبور کرده، به شهر دوور انتقال می‌دهد. عکس از پیکچر الیانس
عکس تزئینی: یک مامور بریتانیایی یک مهاجر را که از کانال مانش عبور کرده، به شهر دوور انتقال می‌دهد. عکس از پیکچر الیانس

دادگاه عالی بریتانیا تصمیم اسکان الزامی پناهجویان رد شده در دوران بحران کرونا را لغو کرد. این حکم دادگاه هزاران را نفر را در معرض بی سرپناهی قرار خواهد داد.

در ماه اپریل امسال، وزارت داخله بریتانیا تصمیم گرفت اخراج پناهجویان رد شده از مساکن شان را، که به دلیل بحران کرونا به تعلیق درآمده بود، از سر بگیرد.

این تصمیم با انتقاد جدی سازمان‌های مدافع مهاجران مواجه شد و وزارت صحت عامه بریتانیا نیز اعلام کرد، که از نظر صحی، افراد نباید در معرض بی سرپناهی قرار بگیرند.

با در نظر داشت این وضعیت، دادگاه مهاجرت حکم کرد که وزارت داخله نباید تصمیم اخراج پناهجویان را تا پایان مرحله چهارم مبارزه با ویروس کرونا عملی کند.

به دنبال درخواست تجدید نظر وزارت داخله، روز سه شنبه ۲۲ جون، یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا تصمیم دادگاه قبلی را لغو کرد و به این ترتیب امکان اخراج پناهجویان از سرپناه ها را مساعد ساخت.

به گفته دادگاه، عدم تامین سرپناه برای پناهجویان رد شده از سوی وزارت داخله، نمیتواند تخطی از حقوق بشر محسوب گردد.

روزنامه گاردین گزارش داده است که احتمال دارد حدود ۱۰۰۰ پناهجوی رد شده با تصمیم دادگاه سرپناه‌های خود را از دست بدهند و مجبور شوند در جاده‌ها بخوابند.

مقام‌های بریتانیا از تصمیم دادگاه استقبال کرده‌اند اما قرار نیست اخراج پناهجویان از سرپناه ها فوراً آغاز شود زیرا دادگاه مهاجرت دوباره این قضیه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در همین باره: دادگاه عالی لندن شرایط پذیرش پناهجویان در کمپ نپیر را «غیرقانونی» خواند

 

در همین زمینه