یک واسطه نقلیه پولیس یونان
عکس از: @hellenicpolice
یک واسطه نقلیه پولیس یونان عکس از: @hellenicpolice

وکیل مدافع یک خبرنگار هالندی در یونان می‌گوید که به دلیل سرپناه دادن به یک پناهجوی افغان، موکلش را زندانی شدن یک ساله و پرداخت ۶۰۰۰ دالر تهدید می‌کند.

انگیبورگ بویگل ۶۱ ساله می‌گوید که در اوایل این ماه، یک شب را در بازداشتگاه پولیس در جزیره هیدرا سپری کرده و بر بنیاد یک قانونی که ۳۰ سال پیش برای جلوگیری از همکاری با شهروندان آلبانیایی که آن در زمان غیرقانونی به یونان آمده بودند، با دستبند به دادگاه منتقل شده است.

از سال ۲۰۱۹ که کیریاکوس میتسوتاکیس محافظه کار، قدرت را در یونان به دست گرفته، قوانین پناهندگی و مهاجرتی سختگیرانه تر شده است.

واسیلیس پاپادوپولوس، وکیل این زن خبرنگار در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزود که مجازات، به دلیل سرپناه دادن برای یک مهاجر "در یونان بسیار غیرمعمول است."

انگیبورگ بویگل که برای هفته نامه "دی گروینه امستردامر" کار می‌کند در ۱۳ ماه جون امسال در جزیره هیدرا بازداشت گردید. این خبرنگار از چهل سال به این طرف با کودکان خود در این جزیره زندگی می‌کند.

در این روز که پولیس فریدون ۲۳ ساله را انتقال می‌داد، انگیبورگ تلاش کرده بود که با این پناهجوی افغان همکاری کند.

بویگل گفت که پس از گذراندن شب در بازداشتگاه پولیس، در حالی که دستش را با دست فریدون یکجا دستبند زده بودند، به وسیله یک کشتی به دادگاه پیرئاس انتقال یافت.

در آن روز، سفارت هالند در شهر آتن با مقام های یونانی در تماس شد و اندکی بعدتر این خانم خبرنگار از زندان رها گردید. روند محاکمه بویگل به ماه اکتوبر امسال به تعویق افتاد.

در بخشی از یک مطلبی که در این مورد، در هفته نامه "دی گروینه امستردامر" به نشر رسیده به نقل از بویگل آمده است: «بند این قانون در مورد پنهان کردن مهاجران فاقد مدرک است، من هرگز فریدن را پنهان نکرده ام، او با من زندگی می‌کند.»

بویگل در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزوده است، پولیس برایش گفته بود که "ساکنان خشمگین که نخواسته اند هویت شان فاش شود، به پولیس در این مورد تماس گرفته اند."

به گفته بویگل، فریدون پس از آنکه گروه طالبان، پدر و کاکایش را به قتل رساندند، در سال ۲۰۱۵ وارد جزیره لیسبوس شد.

انگیبورگ بویگل گفت: «دو درخواست پناهندگی او رد شد چرا که در ماه جولای ۲۰۱۷ زمانی که او داستان خود را به اداره پناهندگی بیان می‌کرد، ترجمانی را پیدا کرده بود که ا و داستانش را اشتباه نوشته بود. سال ها زمان گرفت تا این اشتباه، تصحیح شود و حالا او می‌تواند بار دیگر تلاش کند.»

با این همه، در سال ۲۰۱۷ یک قضیه مشابه دیگر درمورد سیدریک هیرو یک شهروند فرانسوی نیز رخ داده بود که برای یک مهاجر سرپناه داده بود. این مرد به چهار ماه زندان و پرداخت ۳۰۰۰ یورو محکوم گردید اما در جریان تجدید نظر، در سال ۲۰۲۰ تبرئه گردید.


 

در همین زمینه