گروهی از مهاجران که آتش کوچکی افرخته‌اند و تلاش دارند با آن خود را گرم کنند، کاله، جون ۲۰۲۱. عکس اط مهدی شبیل/مهاجرنیوز
گروهی از مهاجران که آتش کوچکی افرخته‌اند و تلاش دارند با آن خود را گرم کنند، کاله، جون ۲۰۲۱. عکس اط مهدی شبیل/مهاجرنیوز

مقام‌های شهرکاله برای جلوگیری از «تجمع در یک محل ثابت» مهاجران، هر ۴۸ ساعت یک بار، کمپ‌های مهاجران در این شهر و اطراف آن را تخلیه می‌کنند. معمولاً عملیات تخلیه صبح‌ها انجام می‌شود اما از حدود چند هفته به این سو، کمپ‌ها در ساعات مختلف روز تخلیه می‌شوند. به این ترتیب، مهاجران با خطر گم شدن وسایل و اسباب خود روبرو هستند. مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

بعد از چندین هفته گرمای شدید، روز جمعه ۱۸ جون، منطقه پادوکاله، در معرض باران‌های شدیدی قرار گرفته است. ۲۷ مهاجر سودانی، که در یک کمپ مخفی شده در سراشیبی پر درخت در نزدیکی منطقه صنعتی کوکِل زندگی می‌کنند، برای حفاظت خود از باران، فقط جمپر و بارانی‌های پلاستیکی به تن دارند.

تنی چند از مهاجران آتش کوچکی افروخته‌اند و تلاش دارند با آن خود را گرم کنند. یک ترپال آبی روی گل‌ ولای افتاده اما علی یوسف احمد، یک تن از مهاجران می‌گوید: «جرأت نداریم ترپال را بگیریم و خود را از باران نجات بدهیم. می‌ترسیم پولیس آن را ببیند و دنبال ما بیاید.» او ادامه می‌دهد: «بعضی وقت‌ها پولیس نصف شب اینجا می‌آید تا ببیند ما خیمه زده‌ایم یا نه.» دوستان این مهاجر که گرد آتش نشسته ‌اند می‌گویند سه هفته پیش پولیس خیمه‌های آن‌ها را با خود برده است.

در شهر کاله و اطراف آن مهاجران همیشه مجبور هستند هرچه بیشتر خود را از انظار پنهان کنند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
در شهر کاله و اطراف آن مهاجران همیشه مجبور هستند هرچه بیشتر خود را از انظار پنهان کنند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز


تلاش پولیس برای غافلگیر کردن مهاجران

مقام‌های شهرکاله برای جلوگیری از «تجمع در یک محل ثابت» مهاجران، هر ۴۸ ساعت یک بار، کمپ‌های مهاجران در این شهر را تخلیه می‌کنند. عملیات تخلیه در بیشتر موارد صبح وقت انجام می‌شود و بعضی وقت‌ها با خشونت همراه است: قبل از رسیدن پولیس، مهاجران با وسایل شان محل را ترک می‌کنند و کمی دورتر منتظر می‌مانند تا عملیات پایان یابد و آن‌ها دوباره برگردند.

در همین زمینه: تخلیه یک کمپ مهاجران در کاله: «این اقدامات بی فایده است»

اما از چندین هفته به این سو شیوه عملیات تخلیه تغییر کرده است . پولیس می‌تواند در هر وقت روز اقدام کند. یا این که یک محل تخلیه شده، دو روز بعد بار دیگر تخلیه می‌شود. ‌ به گفته فرانسوا گنوک، رئیس انجمن مسافرخانه مهاجران،« آنانی که رفته‌اند دوش یا غذا بگیرند، هنگام بازگشت می‌بینند که خیمه و وسایل شان را برده‌اند.»

یک عضو انجمن دیدبان حقوق بشر می‌گوید که «هدف این اقدامات، غافلگیر کردن مهاجران است. تخلیه کمپ‌ها آنان را بیشتر آسیب می‌زند و از نظر جسمی و روحی از رمق می‌اندازد.»

این تاکتیک پولیس برای تخلیه کمپ‌ها، زندگی روزانه مهاجران را پیچیده می‌سازد و آن‌ها را به خوابیدن در جاده ها محکوم می‌کند زیرا، از بس پولیس خیمه‌ها را با خود می‌برد، سازمان‌های خیریه دیگر قادر نیستند خیمه‌های جدید به مهاجران بدهند.

سازمان کلکتیو اید در زمستان سال گذشته ۳۰۰۰ خیمه در اختیار مهاجران گذاشت اما برای ذخیره خیمه برای زمستان امسال، فعلاً توزیع خیمه را متوقف کرده است.


دشواری بیشتر برای دسترسی به آب و غذا

در کاله یا کوکل، برخی از جاهایی که محل زندگی مهاجران بود، با موانع مختلف مسدود شده‌اند. در پایان ماه مارچ، مقام‌ها کنار دیوار‌های مغازه بزرگ کانفوراما را با صخر‌های سنگ پوشاندند. کمی پیشتر در ماه جنوری، زیر یک پل در مرکز شهر کاله، که محل زندگی مهاجران بود، به ایستگاه بایسکل بدل شد تا مهاجران به آنجا برنگردند.

 در کوکل، مقام‌ها کنار دیوار‌های مغازه بزرگ کانفوراما را با صخر‌های سنگ پوشانده‌اند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
در کوکل، مقام‌ها کنار دیوار‌های مغازه بزرگ کانفوراما را با صخر‌های سنگ پوشانده‌اند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

بیشتر بخوانید: فرانسه: پولیس دو کمپ خودسرانه در کاله را تخلیه کرد

مهاجرانی که به این ترتیب مجبور شده‌اند به جنگل‌ها و درختزار‌ها پناه ببرند برای دسترسی به آب و غذا با مشکل روبرو هستند.

به گفته فرانسوا گنوک، توزیع غذا و آب از سوی سازمان له وی اکتیو، که مورد حمایت دولت است، نیازهای فقط یک سوم از ۱۵۰۰ مهاجر در شهر کاله را برآورده می‌کند. مهاجرانی که بیشتر در انزوا زندگی می‌کنند، نیاز بیشتر به آب دارند.

برای رفع این کمبود‌ها، مسافرخانه مهاجران در شهر کوکل یک ذخیره آب در نزدیکی کمپ مهاجران سودانی ایجاد کرده است. هنگام صحبت ما با مهاجران سودانی، یک تن از مهاجران با بایسکل چندین گیلن پلاستیکی پر از آب را به کمپ می‌آورد.


«وقتی پولیس می‌آید باید خیمه ات را بگیری و فرار کنی»

مهاجران اریتره‌ای که در نزدیکی ستادیوم اپوپه و یک زمین خالی در کاله خیمه زده‌اند، حالا می‌دانند چگونه با شیوه‌های جدید پولیس مقابله و خیمه‌های شان را حفظ کنند. یک مهاجر جوان می‌گوید: «ما به همدیگر اعتماد داریم. وقتی کسی خبر آورد که پولیس برای تخلیه می‌آید، تمام وسایل خود را می‌گیریم و کمپ را ترک می‌کنیم.»

احمد سعیدی، مهاجر افغان و دوستانش با این شیوه موفق شدند سه خیمه را نجات بدهند. آن‌ها این خیمه‌ها را در داخل یک هنگر در کوچه بن بست مانیزیا در نزدیکی شفاخانه کاله، جابجا کرده‌اند.

احمد سعیدی، مهاجر افغان، و دو دوست دیگرش در یک هنگر بزرگ در خیمه زندگی می‌کنند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
احمد سعیدی، مهاجر افغان، و دو دوست دیگرش در یک هنگر بزرگ در خیمه زندگی می‌کنند، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز


هنگر‌های خالی منزیا قبل از عملیات تخلیه ماه جون، ۶۵۰ مهاجر را در خود جا داده بود. روز شنبه، با وجود تلاش پولیس برای ترساندن مهاجران از ورود به این محل، دهها مهاجر برای گریز از باران، به هنگرها پناه بردند.

دوستان احمد سعیدی می‌گویند که پولیس خیمه‌های مهاجران را «گاهی صبح و گاهی بعد از چاشت» تخلیه می‌کند. این مهاجران جوان افغان هراس دارند که مبادا روزی پولیس آن‌ها را دستگیر کند. رنانی، یک مهاجر افغان که شش سال را در آلمان سپری کرده و آلمانی‌ را بهتر از انگلیسی حرف می‌زند، بیشتر از همه می‌ترسد که درخواست پناهندگیش به نتیجه نرسد. احمد سعیدی می‌گوید: «اگر پولیس او را دستگیر کند و به آلمان بفرستد، از آنجا او را به افغانستان، جایی که هر روز حملات انفجاری رخ می‌دهد، اخراج خواهند کرد.»

تنها راه نجات برای این مهاجران این است که با وجود خستگی، همیشه آماده فرار باشند: «وقتی پولیس می‌آید، باید خیمه ات را بگیری و فرار کنی...» 

بیشتر بخوانید: کاله: سازمان‌های خیریه از عملیات تخلیه کمپ‌ها و بی سرپناهی مهاجران انتقاد کردند

 

در همین زمینه