(عکس: ارشیف)/گروهی از مهاجران از یونان به میدان هوایی کاسل در آلمان رسیده اند. ۲۴ جولای سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/S. Pfoertner
(عکس: ارشیف)/گروهی از مهاجران از یونان به میدان هوایی کاسل در آلمان رسیده اند. ۲۴ جولای سال ۲۰۲۰/عکس: picture-alliance/S. Pfoertner

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه وعده داد، شهروندان افغانی که به نیروهای امریکایی کمک کرده اند، «به حال خود واگذاشته نخواهند شد». حکومت امریکا در حال حاضر به تلاش هایش برای خارج کردن هزاران ترجمان از افغانستان شدت بخشیده است.

 یک مقام ارشد دولتی گفت که در روزهای گذشته برنامه ریزی برای اسکان شهروندان افغان و خانواده های شان در کشورهای دیگر یا درخاک ایالات متحده امریکا، در جریان رسیدگی به درخواست های ویزای شان، تسریع شده است.

این مقام دولتی به شرط ناشناس ماندن حاضر به گفتگو دراین باره شد.

به گفته یک مقام دولتی دیگر، حکومت بایدن قصد دارد برنامه خارج کردن کارمندان افغان را در اواخر فصل تابستان به اجرا در بیاورد. احتمالا این اقدام در ماه اگست و پیش از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان انجام خواهد شد. این مقام دولتی نیز از پلان های حکومت بایدن مطلع است، اما اجازه گفتگوی علنی در این باره را ندارد.

هر دو مقام دولتی افزودند که حکومت بایدن هنوز هیچ کشوری را برای اسکان موقت شهروندان افغان در آن جا تا زمان رسیدگی به درخواست های ویزای شان تعیین نکرده است.

انتقال این کارمندان به خاک ایالات متحده، (از نظر قانونی) کار آسانی نیست و ممکن است حقوق قانونی بیشتر از آن چه که در بررسی های امنیتی تعیین شده، به آن ها تعلق گیرد.

بایدن: «آن هایی که به ما کمک کرده اند، به حال خود واگذاشته نخواهند شد»

بایدن به این سوال که آیا کشوری برای اقامت موقت شهروندان افغان تا زمان رسیدگی به درخواست های ویزای شان تعیین شده، پاسخ منفی داد.

رئیس جمهور امریکا در گفتگو با گزارشگران گفت: «آن ها خواهند آمد. ما این پروسه را قبلا آغاز کرده ایم. آن هایی که به ما کمک کرده اند، به حال خود واگذاشته نخواهند شد».

کاخ سفید اطلاع رسانی به نمایندگان کانگرس را راجع به پلان های بیرون کشیدن کارمندان افغان آغاز کرده است. برنامه اسکان مجدد به صورت بالقوه به ده ها هزار شهروند افغان مربوط می شود. حدود ۹ هزار شهروند افغان و خانواده های شان که با نیروهای امریکایی همکاری کرده اند، درخواست ویزای مهاجرت ویژه ارائه کرده اند و رسیدگی به این درخواست ها جریان دارد. 

در حالی که نیروهای امریکایی و ناتو قرار است افغانستان را تا تاریخ ۱۱ سپتمبر ترک کنند، حکومت بایدن از سوی نمایندگان کانگرس، سربازان قدیمی و دیگران برای خارج کردن هزاران شهروند افغان که با نیروهای امریکایی همکاری کرده اند، تحت فشار است.

طالبان در اوائل ماه روان با نشر یک بیانیه اعلام کردند، اشخاصی را که برای ایالات متحده امریکا و نیروهای امریکایی کار کرده اند، هدف قرار نمی دهند.

با این وجود، فسادی که از کنترول خارج شده، ناامنی شدید، ترس از خشونت طالبان و وجود تعداد زیادی از جنگ سالاران به شدت مسلح که متحد ایالات متحده امریکا بوده اند، باعث شده که بسیاری از شهروندان افغان ویزای مهاجرت ویژه را به عنوان آخرین شانس برای ترک این کشور جنگ زده ببینند.

خبر تسریع روند برنامه ریزی برای اسکان مجدد کارمندان افغان در حالی اعلام می شود که بایدن قرار است روز جمعه با اشرف غنی، رئیس جمهور أفغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی دیدار کند.

طرح انتقال کارمندان همکار و مترجمان افغان به یک کشور سوم ؟

مقام ارشد دولت امریکا گفت، حکومت این کشور به شناسایی یک گروه از ترجمان ها آغاز کرده است که قرار است پیش از خروج کامل نیروهای امریکایی در ماه سپتمبر به کشور دیگری انتقال داده شوند.

این اشخاص قبلا درخواست ویزای مهاجرت ویژه ارائه کرده اند و رسیدگی به آن در حال حاضر جریان دارد. این نوع ویزا به آن دسته از شهروندان أفغان تعلق می گیرد که در طول جنگ ۲۰ ساله به نیروهای امریکایی کمک کرده اند.

به گفته این مقام دولتی، کاخ سفید می خواهد به آن دسته از کارمندان محلی نیز که پس از خروج نیروهای امریکایی در افغانستان می مانند، اما قصد ترک این کشور و مهاجرت به امریکا را دارند، بیشتر کمک کند.

این مقام دولتی افزود که حکومت بایدن برای تسریع و کارآمدتر شدن پروسه درخواست ویزای مهاجرت ویژه در حال همکاری با کانگرس است.

مایک مک کاول، از سیاستمدار حزب جمهوری خواهان و از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده با نشر پیامی در تویتر راجع به پلان اسکان مجدد از آن به عنوان «خبر بسیار خوب» یاد کرد، اما با تاکید از بایدن خواست که با سرعت هرچه بیشتر کشور سومی را برای میزبانی کارمندان افغان تعیین کند.

ست مولتون، یک عضو دیگر مجلس نمایندگان از حزب دموکرات که برای تسریع این پروسه به حکومت فشار می آورد، روز پنجشنبه گفت که هنوز جزئیات پلان کاخ سفید را ندیده است.

مولتون روز پنجشنبه از جزئیات پلانی پرده برداشت که مورد حمایت سربازان قدیمی امریکایی است. براساس این پلان، پیشنهاد می شود که کارمندان افغان تا زمان رسیدگی به درخواست های ویزای شان در جزیره گوآم انتقال داده شوند. او گفت: «ما نمی خواهیم که حتی یکی از این کارمندان هم به این خاطر که ما یک کشور سوم پیدا نکرده ایم یا سرعت برنامه انتقال کند است، جانش را از دست بدهد».

«مرتکب اشتباه نشوید. وقت در حال تمام شدن است»

طرفداران انتقال کارمندان محلی به ایالات متحده به شمول ترجمان های سابق افغان که در ایالات متحده زندگی می کنند، از این اخبار استقبال کردند. اما آن ها نگران این هستند که تا زمان خروج نیروهای امریکایی در ماه سپتمبر نتوان همه کارمندان محلی را از افغانستان بیرون کرد و این پروسه با سرعت کافی پیش نرود. 

خلیل عرب که به مدت پنج سال برای نیروهای ناتو در افغانستان به عنوان ترجمان کار می کرد، پس از دریافت تهدید از سوی طالبان در سال ۲۰۱۰ از این کشور فرار کرد.

برادر کوچکتر او نیز که ترجمان بود، از خطر اختطاف جان سالم به در برد. حالا هر دو در ایالات متحده امریکا زندگی می کنند، اما نگران کارمندان محلی هستند که هنوز در افغانستان به سر می برند.

عرب گفت: «هر کارمند افغان، چه مرد یا زن که برای حکومت ایالات متحده امریکا کار کرده، فرقی نمی کند در چه بخشی و تحت چه عنوانی، در خطر است». او گفت: «مرتکب اشتباه نشوید. وقت در حال تمام شدن است».

 

در همین زمینه

Webpack App