عبدالبصیر از سال ۲۰۱۳ به این سو  برای آمدن به فرانسه سه بار درخواست ویزا داده بود اما سفارت فرانسه در کابل هر بار درخواست او را رد کرده است. عکس DR
عبدالبصیر از سال ۲۰۱۳ به این سو برای آمدن به فرانسه سه بار درخواست ویزا داده بود اما سفارت فرانسه در کابل هر بار درخواست او را رد کرده است. عکس DR

یک همکار پیشین نیروهای فرانسوی در افغانستان به دست گروه طالبان به قتل رسید. گزارش شده که این کارمند محلی افغان سه بار درخواست رفتن به فرانسه را کرده بود اما مقام‌های فرانسوی درخواست‌هایش را رد کردند. این دومین بار است که یک همکار محلی نیروهای فرانسوی در افغانستان کشته می‌شود.

به گزارش روزنامه فیگارو، عبدالبصیر، ۳۴ ساله و پدر پنج فرزند، از جمله ۸۰۰ کارمند محلی نیروهای فرانسوی در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۲۱ بود. روزنامه از قول کانتین مولر، روزنامه نگار آزاد و کارشناس امور شرق میانه، گزارش داده است که جسد عبدالبصیر در ولایت وردک پیدا شده است.

بنابر گزارش، همکار سابق نیروهای فرانسوی با شلیک گلوله کشته شده و در سر و صورتش آثار ضربات دیده شده است.

در همین مورد: «مترجمان افغان»، یا «خیانت» فرانسه به همکاران ارتش این کشور در افغانستان

خبر کشته شدن عبدالبصیر را برادرش به خبرنگار فرانسوی داده و گفته است که او ظاهراً بعد از آنکه «طالبان رسید معاش او از نیروهای فرانسوی را در تیلفون موبایلش پیدا کردند» ۱۵ روز ناپدید بود.

عبدالبصیر از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ به عنوان آشپز در پایگاه نظامی فرانسوی‌ها در کابل کار می‌کرد. او از سال ۲۰۱۳ به این سو برای آمدن به فرانسه سه بار برای خود و خانواده‌اش درخواست ویزا داده بود اما سفارت فرانسه در کابل هر بار درخواست او را رد کرده است.

عبدالرازق عادل، رئیس انجمن مترجمان نیروهای فرانسوی به فیگارو گفت: «دولت فرانسه شرایط بسیار سختگیرانه برای انتقال همکاران محلی خود وضع کرده که شامل درجه تهدید یا نوع کار با نیروهای فرانسوی می‌شود. از نظر دیپلومات‌های فرانسوی، عبدالبصیر، این شرایط را دارا نبود.»

او در ادامه گفت: «طالبان [ برای تهدید] هیچ شرطی تعیین نکرده‌اند. همین که با ارتش فرانسه در ارتباط بوده باشی، برای طالبان یک هدف هستی.»

در سال ۲۰۱۹، عبدالبصیر که از تهدیدهای فزاینده نگران بود با ویلیام اروک، یک وکیل فرانسوی تماس گرفت تا قضیه را در دادگاه‌های این کشور مطرح کند.

ویلیام اروک به فیگارو گفت: «من همیشه پیام‌های نومیدانه او را دریافت می‌کردم که می گفت لطفا به ما کمک کنید! او از طریق لینکدین، واتساپ یا هر وسیله ممکن تماس می‌گرفت... اما قاضی استدلال کرد که خطری متوجه او نیست و اسناد او درباره تهدید، جعلی هستند. حال ما نتیجه را می بینیم.»

در همین زمینه: مترجمان پیشین افغان خواهان حفاظت از سوی فرانسه شدند

تهدیدهای طالبان علیه کارمندان محلی نیروهای خارجی

عبدالبصیر، دومین کارمند محلی نیروهای فرانسوی در افغانستان است که از سوی طالبان به قتل رسیده است. در ماه اکتوبر ۲۰۱۸، قادر داودزی، یک مترجم دیگر نیز که درخواست ویزایش از فرانسه رد شده بود، در یک حمله به قتل رسید.

بعد از خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان در سال ۲۰۱۳، حدود ۸۰۰ تن از کارمندان افغان همکار با این نیروها پیوسته از سوی طالبان در معرض تهدید قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۴، ذبیح الله مجاهد، یک سخنگوی طالبان در یک فلم مستند به Vice News گفته بود که این کارمندان محلی «باید به قتل برسند.»

به نوشته فیگارو، علیرغم این تهدیدها، مقام‌های فرانسوی در مورد کارمندان همکار سابق خود با کندی اقدام می‌کنند. تا کنون ۲۷۰ تن از مترجمان سابق با همکاری انجمن مترجمان پیشین ارتش فرانسه در این کشور پذیرفته شده‌اند.

به گفته کانتین مولر، هنوز هم حدود ۶۰ تا ۸۰ تن از همکاران محلی افغان در انتظار انتقال خود به فرانسه هستند. اما این رقم نهایی نیست. به گفته این روزنامه نگار«تعدادی از این همکاران محلی درخواست آمدن به فرانسه را نکرده‌اند. تعدادی هم اسناد لازم برای ثبوت همکاری خود با ارتش فرانسه را ندارند و یک عده هم مانند دیگران، مهاجر شده‌اند.»

این در حالیست که در نیمه ماه می فرانسه اعلام کرد به تعدادی از همکاران محلی نیروهایش در افغانستان پناهندگی می‌دهد.

در همین مورد: فرانسه به افغان‌های همکار خود در افغانستان پناهندگی می‌دهد

 

در همین زمینه