مهاجران در پالرموی ایتالیا/عکس: Ignazio Marchese/ANSA
مهاجران در پالرموی ایتالیا/عکس: Ignazio Marchese/ANSA

۳۳ شهر اروپایی با امضای یک بیانیه در شهر ایتالیایی پالرمو، ائتلاف شهرهای بندری امن را پایه گذاری کردند. آن ها در این بیانیه بر ضرورت حفظ حق پناهندگی حتی در دوران دشوار نیز تاکید کردند.

این خبر را شام جمعه شهر آلمانی پوتسدام اعلام کرد که از امضاکنندگان بیانیه نامبرده است. مایک شوبرت، شهردار پوتسدام گفت: «شهرهایی که حاضر به پذیرش شمار بیشتری از مهاجران هستند، باید اجازه یابند که این کار را داوطلبانه انجام دهند». این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) گفت: «ما می خواهیم با این ائتلاف جدید، به کمک شهرهایی بشتابیم که در امتداد بحیره مدیترانه قرار دارند».

افزون بر پوتسدام و پالرمو، شهرهای دیگری مانند امستردام، مونشن، لایپزیگ، بارسلونا و ویوربن نیز این بیانیه را در شهر پالرمو امضا کردند. این اقدام در چارچوب کنفرانسی تحت عنوان از دریا تا شهر انجام شد.

در این بیانیه آمده است: «ما به عنوان شهرها و نواحی اروپایی که با جدیت به دفاع از حقوق بشر باور دارند، دهه ها است که به آوارگان و مهاجران پناه می دهیم. ما بدون هیچ قید و شرطی به ارزش های بشری، حقوق بشر جهانی و حق پناهندگی حتی در دوران دشوار نیز متعهد هستیم».

شهرهای امضاکننده این بیانیه خواهان این شدند که حق پناهندگی در هر کشور اروپایی پابرجا بماند. آن ها افزون براین خواهان تعیین سهمیه برای پذیرش داوطلبانه مهاجران در نواحی شده و گفتند، شهرهایی که حاضر به پذیرش مهاجران هستند، باید مستقیما از سوی اتحادیه اروپا کمک های مالی دریافت کنند.

افزون براین شهرهای نامبرده خواهان ایجاد کانال های قانونی مهاجرت در چارچوب سیاست واقع بینانه و توزیع عادلانه بار مسئولیت بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شدند. مخاطب این درخواست ها حکومت های کشورهای اروپایی هستند. این ائتلاف متشکل از ۳۳ شهر اروپایی به ائتلاف آلمانی موسوم به شهرهای امن ملحق می شود که در چارچوب آن ۱۰۰ شهر، ناحیه و بخش اعلام کرده اند، حاضر به پذیرش مهاجرانی هستند که از بحر نجات داده می شوند یا این که در کمپ های پرازدحام گیر مانده اند.  

 

در همین زمینه

Webpack App