عباس کریمی، پناهنده و شناگر معلول افغان، مقیم امریکا. عکس از مایکل ریوز، گیتی ایماژ
عباس کریمی، پناهنده و شناگر معلول افغان، مقیم امریکا. عکس از مایکل ریوز، گیتی ایماژ

کمیته پارالمپیک بین المللی نام‌های شش ورزشکار پناهنده و معلول برای تیم پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ را اعلام کرد. عباس کریمی، شناگر افغان و شهراد نساج پور، پرتابگر وزنه ایرانی که هردو در امریکا پناهنده هستند، در کنار سه ورزشکار سوری و یک ورزشکار بروندی راهی توکیو می‌شوند.

به گفته کمیته پارالمپیک بین المللی، تیم ورزشکاران پناهنده و معلول از بیش از ۸۲ میلیون نفری نمایندگی می‌کنند که به دلیل جنگ، سرکوب و نقض حقوق بشر از کشورهای شان مهاجر شده اند و ۱۲ میلیون تن از آن‌ها معلول هستند.

آندریو پارسون، رئیس کمیته پارالمپیک بین المللی روز ۳۰ جون هنگام اعلام نام‌های ورزشکاران تیم پناهندگان معلول گفت که از تمام مردم جهان می‌خواهد از «شجاع ترین تیم ورزشی جهان»، تیم ورزشکاران معلول، حمایت کنند.

او در ادامه افزود: «این ورزشکاران نشان می‌دهند که چگونه تغییر با ورزش آغاز می‌شود: آنها زخم‌هایی را دیده‌اند که زندگی شان را تغییر داده و به خاطر امنیت خود به سفرهای پر مخاطره اقدام کرده‌اند اما با وجود موانع، به ورزشکاران نخبه‌ای بدل شده‌اند که آماده هستند در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت کنند.»

تیم پارالمپیک بین المللی پناهندگان در توکیو از شش ورزشکار پناهنده و معلول تشکیل شده است. عباس کریمی، شناگر افغان و شهراد نساج پور، پرتابگر وزنه ایرانی که هردو در امریکا پناهنده هستند، در کنار سه پناهنده سوری در رشته‌های شنا، اتلتیک و قایق رانی و یک پناهنده بروندی در رشته تکواندی معلولان در بازی‌های پارالمپیک توکیو شرکت خواهند کرد.


عباس کریمی که از هنگام تولد از دو بازو محروم بود، از ۱۳ سالگی شنا را در افغانستان آغاز کرد و در ۱۶ سالگی، به دلیل جنگ، از این کشور مهاجر شد.

او نخست به ایران رفت و از آن‌جا به کمک قاچاقبران وارد ترکیه شد و از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ بدون مدرک قانونی، در کمپ‌های مختلف در این کشور زندگی کرد.

او در یکی از کمپ‌ها که مهاجران معلول در آن سکونت داشتند به تمرین شنا ادامه داد و به بازی‌های ملی ترکیه راه یافت. او در این دوره ۱۵ مدال ورزشی از جمله در دو دور مسابقات ملی ترکیه را به دست آورد.

 عباس کریمی در جریان اقامتش در ترکیه به کمک کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به امریکا پناهنده شد و در پورتلاند اقامت گزید. او در سال ۲۰۱۷ در بازی‌های جهانی در مکسیکو شرکت کرد و یک مدال نقره را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۹ عباس کریمی در بازیهای جهانی لندن در شنای ۵۰ متر پروانه شرکت کرد و ششم شد.

او در همین سال به دلیل مرگ پدرش به افغانستان برگشت و بعد از بازگشت به امریکا در فورت لاودردل به تمریناتش برای بازی‌های پارالمپیک ادامه داد تا این که روز چهارشنبه نامش در میان شش ورزشکار پناهنده و معلول در بازی‌های پارالمپیک توکیو اعلام شد.

 بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۰ که به دلیل بحران کرونا یک سال به تعویق افتاد از ۲۵ اگست تا ۵ سپتمبر ۲۰۲۱ در توکیو برگزار می‌شود.

 

 

در همین زمینه