گروهی از مهاجران افغان که توسط پولیس لیتوانیا دستگیر شده‌اند. عکس از ماموران مرزی لیتوانیا
گروهی از مهاجران افغان که توسط پولیس لیتوانیا دستگیر شده‌اند. عکس از ماموران مرزی لیتوانیا

لیتوانیا به دلیل افزایش شمار مهاجران از مرزهای بلاروس به داخل این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. همزمان با افزایش تنش‌ها میان بلاروس و اتحادیه اروپا، اولین گروه از ماموران فرانتکس کار خود را در لیتوانیا آغاز کردند. این ماموران در کنترول مرزها با نگهبان مرزی لیتوانیا همکاری خواهند کرد.

ایگل بیلوتیت، وزیر داخله لیتوانیا جمعه شب ۲ جولای گفت که اعلام وضعیت اضطراری  برای ایجاد یک سیستم نیرومندتر مدیریت ورود مهاجران به این کشور ضروری بود.

او در جلسه حکومت لیتوانیا گفت: «مهم است که ما یک سیستم و ابزار قضایی را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم در پاسخ به چالش‌های موجود [مهاجرت] تصامیم سریع بگیریم.»

مقام‌های لیتوانیا روز یکشنبه ۳ جولای اعلام کردند که رقم غیرمنتظره ۱۶۰ مهاجر را که از مرزهای بلاروس وارد این کشور شده بودند دستگیر کرده‌اند. به گفته این مقام‌ها شمار مهاجران دستگیر شده از آغاز سال به ۱۰۹۸ تن رسیده است و این رقم ۱۲ بار بیشتر از رقم مهاجران دستگیر شده در طول سال گذشته است.

لیتوانیا روز جمعه گذشته نیز از دستگیری ۱۵۰ مهاجر خبر داده و گفته بود که بیشتر این مهاجران از کشورهای خاورمیانه بوده‌اند.

در همین زمینه: پلیس۲۰مهاجر افغان وعراقی را بازداشت کرد

ورود ماموران فرانتکس به لیتوانیا

از سوی دیگر همزمان با تشدید نگرانی‌ها از وضعیت در مرزهای بلاروس و لیتوانیا، یک گروه متشکل از شش کارمند فرانتکس، آژانس کنترول مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، در لیتوانیا به کار خود آِغاز کردند تا با ماموران مرزی این کشور همکاری کنند.

لیتوانیا با بلاروس ۶۷۹ کیلومتر مرز مشترک دارد و دولت لیتوانیا مقام‌های بلاروس را متهم کرده است که راه عبور مهاجران از این کشور به لیتوانیا را باز کرده‌اند.

بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده از سوی نگهبانان مرزی لیتوانیا، مهاجران به سادگی از روی موانع مرزی می‌پرند و از بلاروس وارد لیتوانیا می‌شوند.

این در حالیست که السکاندر لوکاچنکو، رئیس جمهور بلاروس، تهدید کرده است که برای مقابله با مجازت‌های اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا علیه رژیم این کشور، کنترول مهاجران در مرزهایش راتسهیل خواهد کرد.

بلاروس به دلیل منحرف کردن یک هواپیمای مسافربری رایان ایر برای بازداشت یک تن از روزنامه نگاران مخالف رژیم این کشور، مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

در همین زمینه: لیتوانیا: لیتوانیا به ترجمان‌های افغان نیروهای خود پناهندگی می‌دهد

 

در همین زمینه