عکس تزئینی: کارگران مهاجر افغان در ایران: عکس دویچه ویله
عکس تزئینی: کارگران مهاجر افغان در ایران: عکس دویچه ویله

یک نماینده پارلمان ایران گفته است که به دنبال تشدید خشونت‌ها در افغانستان، رقم مهاجران غیرقانونی افغان در استان سیستان و بلوچستان افزایش یافته و همزمان با آن موج جدیدی از ویروس کرونا در این استان در حال گسترش است. این نماینده پارلمان رقم دقیقی از افزایش مهاجران نداده اما حدود چند روز پیش سازمان داکتران بدون مرز گفته بود حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار مهاجر جدید در هفته‌های اخیر وارد ایران شده‌اند.

به گزارش سایت انگلیسی زبان تهران تایمز، اسماعیل حسین زهی، نماینده مردم خاش به خبرگزاری پارلمان ایران گفت: «در روزهای اخیر و به دنبال تشدید خشونت‌ها در افغانستان شمار مهاجران در استان سیستان و بلوچستان افزایش یافته است.»

او در ادامه گفت که تعداد زیادی از کسانی که وارد ایران می‌شوند تدابیر صحی را رعایت نمی کنند و این امر موجب افزایش ویروس کرونا شده است. ایالت سیستان و بلوچستان ایران با افغانستان وپاکستان مرز مشترک دارد.

به گفته این نماینده پارلمان ایران، مهاجرت غیرقانونی باعث شده موارد جدید ویروس کرونا در ایالت سیستان و بلوچستان تا ۱۰۰۰ مورد افزایش پیدا کند.

در همین حال رئیس کمیسون بهداشت پارلمان ایران نیز ادعا کرده است که «اخیراً ورود مهاجران غیرقانونی افغانستانی به داخل کشور افزایش یافته و اکنون به طور متوسط روزانه حدود ۱۳۰۰ مبتلا در سیستان و بلوچستان گزارش می‌شود.»

علیرغم ادعای این دو مقام ایرانی در مورد افزایش اخیر مهاجران افغان در ایران و افزایش موارد ابتلا به کرونا در ایالت سیستان و بلوچستان،، هیچگونه آمار رسمی در مورد رقم مهاجران تازه وارد شده و موارد ابتلای مربوط به این مهاجران منتشر نشده است.

به گفته مقام‌های دانشگاه علوم ورزشی سیستان و بلوچستان، تا کنون بیش از ۶۰ هزار نفر در این ایالت به کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۶۷۴ تن جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان داکتران بدون مرز هفته گذشته اعلام کرده بود که با تشدید جنگ و خشونت‌ها در افغانستان در هفته‌های اخیر، شمار بیشتری از افغان‌ها از مناطق شان آواره و تعدادی از آن‌ها به ایران مهاجر شده‌اند.

به گفته سارا شاتو، مسئول ماموریت داکتران بدون مرز در افغانستان و ایران بر اساس محاسبات این سازمان، حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار مهاجر افغان در سه هفته اخیر وارد ایران، از جمله شهر مشهد شده‌اند.

در همین باره: داکتران بدون مرز: در هفته‌های اخیر شمار مهاجران افغان در ایران افزایش یافته است

 

در همین زمینه