گارد ساحلی در حال نجات دادن مهاجرانی که قایق شان در مدیترانه واژگون شده است.
گارد ساحلی در حال نجات دادن مهاجرانی که قایق شان در مدیترانه واژگون شده است.

گارد ساحلی تونس اجساد ۲۱ مهاجر را در یکی از سواحل این کشور پیدا کرده و ۵۰ پناهجوی دیگر را نیز در وضعیت بحرانی در بحیره مدیترانه نجات داد. قایق حامل این مهاجران در نزدیکی شهر بندری سفاکس غرق شده بود.

حسام الدین جبابلی، سخنگوی گارد ساحلی تونس به خبرگزاری فرانسه گفته اندک «پس از آنکه قایق این مهاجران در چهارم جولای در آبهای مدیترانه غرق شد و ما توانستیم ۵۰ تن را نجات داده و اجساد ۲۱ تن دیگرشان را از آب بیرون بکشیم.»

وی گفت همه این مهاجران افریقایی بوده اند و تلاش داشتند خودشان را به اروپا برسانند. به گفته این سخنگوی گارد ساحلی، از ۲۶ جون تا حالا چهار قایق مهاجران در بحیره مدیترانه و در ساحل سفاکس غرق شده اند که أجساد ۴۹ پناهجو کشف و ۷۸ تن شان نیز نجات داده شده اند.

روز شنبه گذشته نیز یک قایق مهاجران که از ساحل لیبیا به مقصد شهر زارزیس در تونس حرکت کرده بود، با ۱۲۷ سرنشین در ساحل این شهر غرق گردید.

به گفته صلیب سرخ در تونس، هنوز هم ۴۳ مهاجر این کشتی مفقود هستند. وزارت دفاع این کشور گفته که "یک کشتی جنگی ۸۴ مهاجر غیرقانونی از ملیت های مختلف را نجات داده است." این افراد شهروندان بنگله دیش، چاد، مصر، اریتریا و سودان بوده اند.

تونس و کشور همسایه اش لیبیا از مراکز اصلی تجمع مهاجران افریقایی برای عبور دریایی سوی اروپا هستند. بسیاری از این مهاجران تلاش می کنند خودشان را به ایتالیا برسانندت.

در اوایل ماه می کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در أمور مهاجران گفت که از آغاز سال جاری تا کنون ۵۰۰ مهاجر در جریان تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه و رسیدن به اروپا غرق شده و جان باخته اند. این میزان سه برابر همین مدت زمان در سال ۲۰۲۰ است که شمار جان باختگان به ۱۲۰ تن می رسید.

 

در همین زمینه