عکس از آرشیف/ پناهجویان اخراج شده افغان در کابل
عکس از آرشیف/ پناهجویان اخراج شده افغان در کابل

با وجود وخامت اوضاع امنیتی افغانستان، گروه دیگری از پناهجویان افغان از آلمان اخراج شدند. این چهلمین پرواز اخراجی پناهجویان افغان از آلمان است و تا کنون مجموعاً ۱۱۰۴ پناهجو به کابل اخراج شده اند.

حوالی ساعت هفت صبح به وقت کابل، یک هواپیمای دیگر حامل پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به میدان هوایی کابل رسید. منابع مسئول به خبرگزاری آلمان گفته اند که در این هواپیما جمعاً ۲۷ پناهجوی مرد حضور داشته اند. از ماه دسمبر ۲۰۱۶ به این سو این چهلمین پرواز جمعی پناهجویان اخراج شده از آلمان به افغانستان است.

اخراج پناهجویان از آلمان به افغانستان به دلایل امنیتی یکی از مسایل جنجال برانگیز است. در این اواخر که اوضاع امنیتی بدتر شده است، انتقادها از ادامه اخراج پناهجویان افغان نیز بیشتر شده است.

از آغاز خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در اول ماه می به اینسو وضعیت امنیتی در این کشور به شدت رو به وخامت می باشد.

براساس منابع سازمان ملل از ماه می تا پایان ماه جون تقریباً ۸۴ هزار تن به دلیل جنگ ها در داخل افغانستان بیجا شده اند.

روزانه ده ها فرد ملکی در درگیری ها، حملات هدفمندانه و یا انفجار ماین های کنار جاده جان می دهند.

با وصف این وضعیت، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان به روز دوشنبه گفته است که اخراج پناهجویان افغان از آلمان به این کشور ادامه خواهد یافت.

خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نیز به سرعت ادامه دارد. روند خروج نیروهای اردوی فدرال آلمان از افغانستان در پایان ماه جون کاملاً به پایان رسید.

منابع پنتاگون نیز به روز سه شنبه گفته اند که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ۹۰ درصد به اتمام رسیده است.

nf/af (dpa)

 

در همین زمینه