جاده‌ای که حیرتان را به شهر مزار شریف در افغانستان وصل می‌کند. عکس از جولیان البرت، کرایتیو کامنز
جاده‌ای که حیرتان را به شهر مزار شریف در افغانستان وصل می‌کند. عکس از جولیان البرت، کرایتیو کامنز

همزمان با خروج آخرین نیروهای غربی از افغانستان و تشدید درگیری‌ها در این کشور، تعدادی از همسایه‌های شمالی افغانستان خود را برای پذیرایی از مهاجران احتمالی درگیری‌ها آماده می‌کنند. بنابر گزارش‌ها، ازبکستان، یک کمپ مهاجران را در بیرون از شهر ترمذ، در نزدیکی مرز با افغانستان ایجاد کرده است. مقام‌های تاجیکستان نیز برای ایجاد چنین کمپ‌هایی اظهار آمادگی کرده‌اند.

به گزارش سایت یورایشیانت، مقام‌های ازبکستان به تازگی یک کمپ را در بیرون از شهر ترمذ در نزدیکی بندر حیرتان در مرز افغانستان ایجاد کرده‌اند.

ظاهراً هدف اساسی ایجاد این کمپ پذیرایی از مهاجران احتمالی درگیری‌های افغانسان عنوان شده اما این احتمال نیز مطرح شده که شاید همکاران افغان نیروهای امریکایی که در انتظار دریافت ویزای امریکا هستند، در این کمپ یا کمپ‌های دیگر در جمهوری‌های آسیای میانه جا بجا شوند.

ابرار قربان مرادوف، یک گزارشگر محلی روز سوم جولای تلاش کرد از خیمه‌های کمپ ترمذ بازدید کند اما با ممانعت مسئولان امنیتی محل مواجه شد.

خبرنگار ازبک به سایت یورایشیانت گفت: « کارمند امنیتی توضیح داد که در داخل کمپ خیمه‌هایی برای وضعیت اضطراری یا غیرمنتظره ایجاد شده است.»

پل دوستی در شهر حیرتان که بر فراز دریای آمو، مرز طبیعی میان افغانستان و ازبکستان بنا شده، ۱۸ کیلومتر از شهر ترمذ فاصله دارد و بنابر گزارش، کمپ در منطقه‌ای ایجاد شده که ساکنان چندانی ندارد.

یک گزارشگر دیگر که تجهیزات کمپ را می‌شناسد گفت که دستکم ۸۰ خیمه بزرگ مجهز با بستر و برخی امکانات ارتباطی در محل وجود دارد.

این خبرنگار با حفظ هویتش به یورایشیانت گفت که هوا در منطقه خیلی گرم است و او نمی‌داند چگونه میتوان در این گرما در محل زندگی کرد.

تماس‌های امریکا و مقام‌های ازبکستان

کمپ یاد شده زمانی ایجاد شده که عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه ازبکستان هفته گذشته سرگرم دیدار از امریکا بود. در این دیدار او در گفتگوهایی با مقام‌های امریکایی شرکت کرد که هدف از آن آمادگی تاشکند برای مقابله با یک تحول سریع امنیتی در افغانستان عنوان شده است.

گزارش از قول رسانه امریکایی بلومبرگ می‌رساند که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا با کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان در تماس شده تا در مورد پذیرایی موقت از حدود ۹۰۰۰ کارمند و همکار محلی نیروهای امریکایی در افغانستان از آنها درخواست همکاری کند.

بنابر گزارش‌ها، مقام‌های امریکایی تلاش دارند حدود ۱۸ هزار تن از افغان‌های همکار با نیروهای این کشور را در دوره انتظار برای بررسی درخواست ویزای امریکا به یک کشور سوم انتقال دهند. پیشتر گفته شده بود که امریکا احتمال انتقال این افراد به جزیره گوام را زیر بررسی دارد.

در همین زمینه: نقل مکان شهروندان افغانی که با نیروهای ناتو همکاری کرده اند: آن چه که باید بدانید

به گفته سایت یورایشیانت، به درستی روشن نیست که کمپ ایجاد شده در ترمذ از همکاران افغان نیروهای امریکایی پذیرایی خواهد کرد یا از مهاجرانی که از خشونت‌های داخل مرز افغانستان به ازبکستان پناه خواهند برد.

در هفته‌های اخیر که طالبان تعدادی از ولسوالی‌های شمال افغانستان را به تصرف خود درآورده‌اند، گروههای از نیروهای امنیتی و سربازان ارتش افغانستان در سه مورد، به تاجیکستان پناه برده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، منابع حکومتی تاجیکستان گفته‌اند که به دنبال تشدید جنگ در افغانستان، به فکر ایجاد کمپ‌هایی برای مهاجران احتمالی افغان در نزدیکی مرز هستند.

در همین مورد: منابع: تاجیکستان برای مهاجران افغان اردوگاه می سازد

مقام‌های ازبکستان موضع قاطع تری در برابر فرار نیروهای افغان به این کشور اتخاذ کرده و گفته‌اند که چنین مواردی را نقض قوانین بین المللی تلقی خواهند کرد.

 

در همین زمینه