یک پناهجوی اخراج شده از آلمان
یک پناهجوی اخراج شده از آلمان

در اوضاع نابسامان افغانستان که بسیاری ها به فکر ترک کشور هستند، گروه دیگری از مهاجران از یک میدان هوایی آلمان به کابل اخراج شدند. یکی از این مهاجران که سال ها در اتریش زندگی کرده، همین حالا به فکر مهاجرت دوباره می باشد.

محمد جعفری، یکی از ۲۷ پناهجویانی است که روز سه شنبه از میدان هوایی شهر هانوفر آلمان به کابل اخراج شدند. وی می گوید شش سال در اتریش زندگی کرده و به خاطر اینکه مدتی از زمان کارت اقامتش گذشته بود، درخواست تمدیدش رد شده و به همین دلیل اخراج شده است: «مدتی از زمان اسناد اقامتم گذشته بود که برای تمدیدش اقدام کردم. اسنادم را گرفتند و به همین دلیل من را از اتریش به آلمان منتقل کرده و از آنجا اخراج کردند.»

این مهاجر ۲۲ ساله افغان که حالا در یک هوتل در کابل اقامت دارد، هیچ کسی را در کابل ندارند و نمی تواند به ولایت اصلی اش غزنی برگردد: «تمام اعضای خانواده ام در ایران زندگی می کنند.» وی می افزاید وقتی به کابل رسید، پنج یورو داشته و آن را نیز خرج کرده است: «به من گفتند که مقداری پول به من می دهند تا در افغانستان دوباره زندگی ام را شروع کنم. اما وقتی روز سه شنبه به کابل رسیدم، هیچ پولی به من ندادند. من پنج یورو با خودم داشتم که خرج کردم. حالا هیچ پولی ندارم.»

حکومت افغانستان امکانات کافی را برای رسیدگی به مهاجران اخراج شده در اختیار ندارد؛ مخصوصا در شرایط فعلی که جنگ و شورشگری طالبان در اکثر نقاط این کشور شدت گرفته و باعث هزاران خانواده درون این کشور آواره شوند.

اسلام الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می گوید: «ما برای مهاجرانی که از اروپا اخراج می شوند، نمی توانیم کمک زیادی بکنیم. آنان فقط دو هفته در یک هوتل در کابل اقامت داده می شوند و سپس باید به ولایت های اصلی شان بازگردند.» وی اما اضافه می کند: «در حال حاضر وضع در افغانستان بسیار وخیم است و این افراد نمی توانند بازگشت کنند. اگر سازمان های بین المللی به آنان کمک نکنند، منبع دیگری برای حمایت از آنان وجود ندارد.»

حکومت کابل مهاجران اخراج شده را براساس توافقنامه مهاجرت افغانستان با اتحادیه اروپا می پذیرد که در آن ذکر شده در افغانستان مناطق امنی برای آغاز یک زندگی جدید برای اخراج شدگان وجود دارد. حالا وزارت امور مهاجرت حالا خواهان بازنگری این توافقنامه است: «در حال حاضر وضع کاملا متفاوت است و هیچ جای امنی وجود ندارد. وضع افغانستان حتی برای اخراج یک نفر هم مناسب نیست. ما با مسئولان اتحادیه اروپا در کابل گفتگو کرده و از آنان خواسته ایم در توافقنامه تجدیدنظر کرده و اخراج به افغانستان را متوقف کنند.»

محمد جعفری نمی داند که آینده اش در افغانستان چه خواهد شد و به مهاجرت مجدد فکر می کند: « خانواده ام در ایران زندگی می کنند. اگر دولت اتریش به وعده هایش عمل نکند، من مجبورم در کابل کار کرده، پول پیدا کنم و قاچاقی به ایران بروم. وضع ولایت مان خراب است و من نمی توانم به غزنی بروم.»

مقامات کشورهای اروپایی می گویند که افرادی را اخراج می کنند که جرمی انجام داده باشند و یا در تثبت هویت شان همکاری نکرده باشند. اما مجمد جعفری می گوید: «من هیچ جرمی را انجام نداده ام و هیچ پرونده ای نیز علیه من وجود ندارد.»

مقامات وزارت امور مهاجرین افغانستان می گویند معمولا همراه با پناهجویان اخراج شده پرونده ای در مورد چگونگی رسیدگی به درخواست پناهندگی و یا مراتب جرمی شان ارائه نمی شود.

براساس آمار هفتگی اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان، تنها در یک هفته گذشته ۱۰۵۰۰ تن تنها در ولایت غور به خاطر جنگ آواره شده اند.

براساس آمار این سازمان در این مدت زمان ۲۱۲۰۳ آواره داخلی در مناطق مرکزی افغانستان کمک های امدادی دریافت کرده و ۲۸۵۶ تن آواره داخلی نیز در شمال ثبت نام شده اند که نیازمند کمک هستند.

براساس آمار این اداره در هفته گذشته ۳۳۸۲۴ تن در افغانستان کمک های بشری چندجانبه را در شرق افغانستان دریافت کرده اند.

اینهمه می رساند که افغانستان درگیر بحرانی انسانی درونی شده و توان رسیدگی به اخراج شدگان از اروپا را ندارد. از سویی نیز مقامات کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان و حتی ترکیه و ایتالیا نیز از احتمال مهاجرت توده ای افغان ها ابراز نگرانی کرده اند.

 

در همین زمینه