بیجا شدگان داخلی در خوگیانی| عکس: ان آر سی \ عنایت الله آزاد
بیجا شدگان داخلی در خوگیانی| عکس: ان آر سی \ عنایت الله آزاد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارش داده است که طالبان بعد از تصرف ولسوالی‌ها و پیشروی در جنگ با نیروهای دولتی، مردم را جبراً از خانه‌های شان بیرون می‌کنند، دست به چپاول می‌زنند و بعضی خانه‌های آن را هم به آتش می‌کشند.

این سازمان حقوق بشری گفته است که مثلاً باشندگان منطقه «باغ شرکت» در ولایت کندز گزارش داده‌اند که زمانی که طالبان در اواخر ماه جون وارد این منطقه شدند، از طریق بلندگو به مردم هشدار دادند که «برای حفظ جان شان» در ظرف دو ساعت خانه‌های خود را ترک کنند.

آن باشندگان محل که دیده‌بان حقوق بشر هفته گذشته با آ‌ن‌ها از طریق تلفون مصاحبه کرده، گفته اند که حدود ۶۰۰ خانواده توسط طالبان مجبور به ترک شهر شده و به مناطق دور نقل مکان کرده اند. 

باشندگان محل همچنین گفته اند که طالبان آن‌هایی را که با حکومت همکاری کرده اند تهدید کرده و خانه‌های آن‌ها را چپاول کرده و به آتش کشیده اند.

پاتریسیا گوسمان، مسئول بخش آسیای این سازمان حقوق بشری توضیح داد: «حملات انتقام‌جویانه طالبان علیه مردم ملکی با این فرض که آن‌ها از حکومت حمایت کرده اند، یک هشدار بسیار نگران کننده در مورد خطر جنایت‌های وحشتناک در آینده می‌باشد.»

او تأکید کرد: «رهبری طالبان این قدرت را دارد تا این سوء رفتارها را از سوی نیروهایش متوقف کند، اما آن‌ها تمایلی به این کار نشان نداده‌اند.»

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که باشندگان محل مدعی شدند که طالبان یک دکاندار و یک عضو سابق نیروهای ملیشه‌ای را به ضرب گلوله کشته اند، اما این سازمان نتوانسته است این ادعا را تائید کند.

یک زن بیوه ۴۵ ساله به دیده‌بان حقوق بشر گفت که طالبان او را مجبور به ترک خانه‌اش کردند: «آنها به من گفتند که چون ما به «کافران» کمک کرده ایم، باید خانه‌ام را ترک کنم. من در آن روستا مدت ۲۰ سال زندگی کردم. حالا من در فیض آباد در یک خیمه زندگی می‌کنم.»

با تشدید جنگ‌ها، به‌خصوص بعد از شروع روند خروج سربازان ایالات متحده امریکا و ناتو، در مناطق مختلف افغانستان هزاران تن مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.

دویچه وله

 

در همین زمینه