کمپ غیر رسمی آوارگان داخلی در منطقه گل سرخ کابل. عکس از مهاجر نیوز
کمپ غیر رسمی آوارگان داخلی در منطقه گل سرخ کابل. عکس از مهاجر نیوز

به دنبال خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تشدید جنگ‌ها، حدود ۲۰۰ هزار افغان در داخل این کشور آواره شده‌اند. تعدادی از این آوارگان که به شهر کایل پناه آورده‌اند از دولت خواهان سرپناه هستند.

حدود ۱۲۷ خانواده آواره از خشونت‌های اخیر در شرق افغانستان در کمپ چهارراهی گل سرخ در پایتخت افغانستان جابجا شده‌اند. در این کمپ کاهگلی غیر رسمی، بیشتر آوارگان از ولایت لغمان هستند.

رستم خیل، ۵۵ ساله، با خانواده اش در این کمپ زندگی می‌کند و به دلیل نا امنی و بی سرپناهی نمیتواند به ولایت لغمان برگردد.

او در گفت‌و‌گو با مهاجر نیوز گفت: «ما بی سرپناه هستیم و در این زمین دولتی سرپناه موقتی ساخته‌ایم. در لغمان جنگ جریان دارد و در آنجا جایی نداریم که در آن زندگی کنیم.» تنها امیدواری رستم این است که جنگ در لغمان پایان یابد و او به قریه خود برگردد اما نمیداند بدون سرپناه چه کند.

ولی گل، یک آواره دیگر جنگ است که می‌گوید خشونت‌ها باعث شده او کار وزندگی خود را رها و در یک خانه ویرانه در این کمپ زندگی کند.

ولی گل به مهاجر نیوز گفت: «من با همسرم در این اتاق خرابه و تاریک زندگی می‌کنیم وبه هیچگونه خدماتی دسترسی نداریم.» او از دولت خواهان فراهم کردن یک سرپناه مناسب و زمینه کار شد.

ولی گل، از آوارگان داخلی در کمپ گل سرخ در کابل. عکس از مهاجرنیوز
ولی گل، از آوارگان داخلی در کمپ گل سرخ در کابل. عکس از مهاجرنیوز


خان داد، ۵۵ ساله، یک آواره دیگر از ولایت لغمان است که همراه با خانواده‌اش در کمپ گل سرخ زندگی می‌کند و از بی سرپناهی رنج می‌برد.

در سال‌های گذشته دولت افغانستان تعهد کرده بود که به عودت کنندگان از کشورهای خارجی و آوارگان داخلی زمین برای سرپناه توزیع خواهد کرد اما این عودت کنندگان و آوارگان می‌گویند که با وجود تقاضاهای مکرر، کسی به آنها توجه نکرده است.

به تازگی۲۰۰ هزار خانواده در اثر جنگ‌ها آواره شده‌اند

به گفته سازمان ملل متحد، به دنبال خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تشدید جنگ‌ها از آغاز امسال، حدود ۲۰۰ هزار نفر در داخل کشور آواره شده‌اند.

نصیر احمد اندیشه، نماینده دایمی سازمان ملل متحد در ژنیو روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «با توجه به حدود ۲،۳ میلیون مهاجر ثبت شده افغان در ایران و پاکستان و حدود ۲۰۰ هزار آواره در داخل از آغاز سال جاری، نیازمندی‌های افغان‌ها و جوامع میزبان از هر وقت دیگر بیشتر شده است. این بدان معنی است که ما باید هزینه‌های بیشتری را به مهاجرت اختصاص بدهیم.»

این در حالیست که گفته می شود حدود ۳،۵ میلیون افغان در اثر جنگ یا خشکسالی از مناطق شان آواره شده‌اند و از این جمله تنها حدود ۲۰ هزار خانواده به شهر کابل پناه برده‌اند.

در کمپ غیر رسمی گل سرخ در کابل، حدود ۱۲۷ خانواده آواره زندگی می‌کنند. عکس از مهاجر نیوز
در کمپ غیر رسمی گل سرخ در کابل، حدود ۱۲۷ خانواده آواره زندگی می‌کنند. عکس از مهاجر نیوز


 

 

 

در همین زمینه