مهاجران در یک هنگر متروک منطقه صنعتی مانیزیا در نزدیکی شهر کاله، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل
مهاجران در یک هنگر متروک منطقه صنعتی مانیزیا در نزدیکی شهر کاله، جون ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل

نیروهای امنیتی شهر کاله در شمال فرانسه یک کمپ متشکل از ۱۳۰ مهاجر بی سرپناه در نزدیکی این شهر را تخلیه کردند. به گفته مقام‌های امنیتی، مهاجران ساکن در هنگرهای تحت ساختمان در شرایط خطرناکی به سر می‌بردند اما یک سازمان خیریه می‌گوید این کمپ تنها پناهنگاه مهاجران از باران‌ها بود.

بامداد روز جمعه ۹ جولای، پولیس شهر کاله یک کمپ مهاجران در هنگرهای منطقه مانیزیا را تخیله کرد و حدود ۱۳۰ مهاجر را به سرپناه های فوری انتقال داد.

به گفته مقام‌های مسئول، عملیات تخلیه در چارچوب دستور روز ۵ جولای مقام‌های امنیتی انجام شد و مهاجران به مراکز پذیرایی مسئول رهنمایی شدند.

پولیس در اوایل ماه جون نیز حدود ۶۵۰ مهاجر عمدتاً ایرانی و سودانی را از منطقه صنعتی و متروک مانیزیا به سرپناه ها انتقال داده بود.

بعد از این عملیات تخلیه مهاجران، یک برنامه ساخت حدود ۲۰۰ مسکن اجتماعی در مانیزیا آغاز شده اما تعدادی از مهاجران که آرزوی رفتن به انگلستان را دارند، همچنان در این محل زندگی می‌کردند.

در همین زمینه: تخلیه یک کمپ مهاجران در کاله: «این اقدامات بی فایده است»

مسئولان: مهاجران با «خطر جدی» روبرو بودند

فرمانداری پولیس گفته است که به دلیل کارهای ساختمانی و آسیب پذیر بودن هنگرها، مهاجران با «خطر جدی» روبرو بودند اما فرانسوا گنوک، رئیس انجمن مسافرخانه مهاجران می‌گوید که این محل تنها پناهگاه مهاجران از باران‌ها بود. او در ادامه گفت: «این یک فاجعه است که مردم را در شرایط بد آب وهوا بیرون می‌کنند.»

عملیات مکرر تخلیه کمپ‌های مهاجران در این اواخر زندگی افراد بی سرپناه در اطراف کاله را دشوار ساخته است. تعدادی از آنها مجبورند که بدون هیچگونه پوشش یا حفاظتی در جادها بخوابند زیرا تعداد خیمه‌های امدادی ضبط شده توسط پولیس به اندازه ای افزایش یافته که سازمان‌های خیریه دیگر توانایی توزیع خیمه‌های جدید را ندارند.

در همین زمینه: کاله: تخلیه کمپ‌ها، مهاجران را بیشتر آسیب پذیر می‌سازد

سازمان خیریه کمک گروهی (Collective Aid) می‌گوید که در زمستان گذشته حدود ۳۰۰۰ خیمه به مهاجران توزیع کرده بود اما توزیع خیمه های جدید را برای ذخیره برای زمستان آینده، متوقف کرده است.

به گفته سازمان‌های اجتماعی، حدود ۱۵۰۰ مهاجر بی سرپناه، از جمله خانواده‌ها، در شهر کاله و اطراف آن زندگی می‌کنند. بیشتر این مهاجران در تلاش هستند که از طریق کانال مانش به انگلستان بروند. 

 

در همین زمینه