محافظان مرزی بریتانیا در حال انتقال مهاجران نجات داده شده از کانال مانش. عکس از پیکچر الیانس
محافظان مرزی بریتانیا در حال انتقال مهاجران نجات داده شده از کانال مانش. عکس از پیکچر الیانس

دادستانی بریتانیا اعلام کرد که بر خلاف تصمیم حکومت، مهاجرانی که به گونه غیرقانونی از کانال مانش عبور می‌کنند و وارد انگلستان می‌شوند را تحت تعقیب قرار نخواهد داد. وزارت داخله انگلستان به تازگی طرح قانونی را به پارلمان ارائه کرده که خواهان تشدید مجازات مهاجران غیرقانونی در این کشور است.

اداره تعقیب دادستانی بریتانیا (CPS)روز پنجشنبه ۸ جولای با انتشار بیانیه‌ای گفت که «مسافران کشتی‌ها و سایر وسایل حمل ونقل فقط در صورتی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت که به صورت مکرر مرتکب جرم شده و یا قبلاً‌[ از بریتانیا] اخراج شده باشند.» بر اساس خبرنامه، این مهاجران، برعکس، در چارچوب یک روند اداری از کشور اخراج خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه از قول دادستانی گزارش داده است که «مهاجران و پناهجویان همیشه این گزینه را ندارند که چگونه مسافرت کنند و از سوی گروههای جنایت کار مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.»

اداره تعقیب دادستانی برخلاف روی تعقیب افرادی تاکید کرده است که در قاچاق مهاجران از جمله «سازماندهی عبور خطرناک آنان از کانال مانش توسط کشتی» «نقش مهم» دارند.

در همین مورد: کانال مانش: ۱۸ مهاجر در یک کامیون در بندر دوور انگلستان پیدا شدند

فرانک فرگوسون، مسئول امور مهاجرت در اداره تعقیب دادستانی گفت که این روش «توازن مناسب را میان «عدالت و همدردی» و منصرف کردن گروههای جنایت کار از تلاش‌های خطرناک برای عبور از کانال مانش برقرار می‌کند.»

او در ادامه گفت: «ما باید از نظر منافع عمومی در مورد مسافرانی بیاندیشیم که همیشه گزینه انتخاب وسیله مسافرت خود را ندارند و به دلیل برخی خلاف رفتاری ‌ها می‌توانند هدف اخراج قرار بگیرند.»

تصمیم دادستان بریتانیا دو روز بعد از آن اعلام شده که وزارت داخله روز سه شنبه طرح قانون تشدید مجازات مهاجران غیرقانونی را به پارلمان ارائه کرد. بر مبنای این طرح، دوره زندان برای این مهاجران از شش ماه به چهار سال افزایش خواهد یافت. قانون جدید همچنین حداکثر مجازات برای قاچاقبران را از ۱۴ سال کنونی به زندان عمری، افزایش می‌دهد.

در همین مورد: بریتانیا: مهاجران غیرقانونی در آینده شدیدتر مجازات خواهند شد

پریتی پاتل، وزیر داخله بریتانیا گفت که آماده است بعد از اجرایی شدن قانون جدید، که امکانات تعقیب را گسترش می‌دهد، در مورد تصامیم آینده با اداره تعقیب دادستانی گفت‌و‌گو کند.

وزیر داخله گفته است که طرح «عادلانه و قاطع» قانون جدید، که در چارچوب اصلاحات سیستم مهاجرتی بعد از برگزیت ارائه شده، برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی تدوین شده و با درنظرداشت قانونی بودن یا نبودن ورود مهاجران به بریتانیا، با آن‌ها رفتار خواهد کرد.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان و سازمان‌های خیریه از طرح قانون جدید حکومت بریتانیا انتقاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: طی شش ماه اول سال نزدیک به ۶۰۰۰ مهاجر وارد انگلستان شده‌اند

 

در همین زمینه

Webpack App