اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان
اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان

حکومت افغانستان از کشورهای اروپایی تقاضا کرده است که اخراج افغان ها به کشورشان را برای سه ماه متوقف بسازند. وزیر خارجه آلمان اقدامات فعلی برای اخراج پناهجویان افغان را قابل توجیه می داند.

 به قول خبرگزاری آلمانی دی.پی.ای، در یک اعلامیه وزارت امور مهاجرین افغانستان آمده است که به خاطر تشدید خشونت ها از سوی طالبان تندرو و همچنان افزایش میزان ابتلا به ویروس کرونا در این کشور، بازگرداندن پناهجویان رد شده افغان به کشور شان در حال حاضر نگران کننده است.

در این اعلامیه همچنان آمده است که در مورد شمار فزاینده افرادی که در خارج از کشور تقاضای پناهندگی کرده اند و همچنان آواره ها و بیجا شدگان داخلی کشور نگرانی وجود دارد.

بسیاری از کشورهای اروپایی، به شمول آلمان، پناهجویان رد شده افغان را به کشورشان اخراج می کنند. همین چهارشنبه گذشته یک هواپیمای حامل ۲۷ پناهجوی رد شده افغان به میدان هوایی کابل رسید. این چهلمین اخراج گروهی افغان ها از آلمان به افغانستان بود.

اولین اخراج گروهی پناهجویان رد شده افغان از آلمان در دسمبر سال ۲۰۱۶ صورت گرفت. تا کنون جمعاً ۱۱۰۴ پناهجوی رد شده افغان از آلمان به افغانستان اخراج گردیده اند.

اخراج افغان ها به کشور شان گه درگیر بحران است مورد اختلاف قرار دارد. با وجود آغاز مذاکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان در سپتمبر گذشته، منازعه با این گروه تندرو ادامه دارد.

وضعیت امنیتی در افغانستان از آغاز ماه می امسال به این طرف وخیم تر شده است. طالبان حملات دهشت افگنانه خود را تقریباً در تمام کشور شدت بخشیده اند.

به اساس تخمین سازمان ملل متحد، از آغاز ماه می تا پایان ماه جون حدود ۸۴ هزار نفر به خاطر خشونت ها مجبور به ترک مناطق شان شده اند. افراد ملکی نیز همه روزه قربانی درگیری های مسلحانه و انفجار ماین های جاسازی شده در جاده و یا قتل های هدفمندانه می گردند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه گذشته گفت که با وجود تشدید خشونت ها در افغانستان، اقدامات فعلی برای اخراج پناهجویان به این کشور قابل توجیه است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه