خانواده های افغان در فرودگاه استانبول منتظر ورود به ترکیه هستند. عکس: روزنامه حوریت
خانواده های افغان در فرودگاه استانبول منتظر ورود به ترکیه هستند. عکس: روزنامه حوریت

یک خانواده اهل افغانستان از سه هفته به اینسو در میدان هوایی استانبول به سر می برد. اعضای این خانواده که از جنگ فرار کرده اند به دلیل نداشتن ویزه، اجازه ورود به کشور ترکیه را ندارند. این خانواده متشکل از۱۶ تن شامل زنان و کودکان خورد سن هستند.

این خانواده اهل افغانستان در تاریخ ۲۲ جون وارد میدان هوایی استانبول شدند اما هنوز در آنجا منتظرند تا وارد ترکیه شوند. اعضای خانواده به بی بی سی گفتند که آنها بدون ویزه وارد ترکیه شدند و مقامات اجازه ورود به آنها را ندادند. این خانواده به دلیل تهدید طالبان نمی خواهند به افغانستان بازگردند.

یکی از اعضای خانواده که خود را احمد می نامد به بی بی سی گفت: وی سازمانی را با بودجه ایالات متحده به نام بلومونت در ولایت هرات افغانستان ایجاد کرده و در ضمن در یک آژانس امدادی کار می کرد که بعداً این منطقه به تصرف طالبان در آمد.

احمد گفت: «ماه گذشته هنگامی که یکی از وابسته گان ما توسط طالبان کشته شد، خانواده من تصمیم به فرار گرفتند. ما ابتدا از هرات به کابل و سپس از فرودگاه کابل به استانبول آمدیم، اینجا اجازه ورود به کشور ترکیه را نداریم زیرا ویزا نداشتیم. اکنون در ترمینال زندگی می کنیم.»

خانواده های افغان می گویند که اگر به افغانستان برگردند با خطر مرگ روبرو خواهند شد، بنابر این ترجیح می دهند تا در استانبول بمانند.

به گفته مقامات ترکیه، هر روز به تعداد ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مهاجر افغان از ترس جنگ و نا امنی وارد این کشور می شوند.
 

در همین زمینه