در پی نا امنی ها و درگیری های اخیر طالبان با حکومت کشور فنلند اخراج مهاجران افغان را متوقف داد. عکس: PIXABAY
در پی نا امنی ها و درگیری های اخیر طالبان با حکومت کشور فنلند اخراج مهاجران افغان را متوقف داد. عکس: PIXABAY

با توجه به وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان، کشور فنلند اخراج مهاجران افغان را به گونه موقت متوقف کرده است. در همین حال حکومت افغانستان از کشورهای اروپایی خواسته است تا اخراج مهاجران این کشور را دست کم برای سه ماه متوقف سازند.

اداره امور مهاجرت فنلند به روز دوشنبه ۱۲ جولای اعلام کرده است که سر از روز جمعه ۹ ماه جولای، اخراج پناهجویان رد شده افغان متوقف گردیده است.

یک عضو اداره امور مهاجرت فنلند به رسانه های محلی گفته است که متوقف ساختن اخراج پناهجویان رد شده افغان به این مفهوم نیست که افراد مذکور به طور خودکار مجوز اقامت دایمی دریافت خواهند کرد؛ بلکه تنها اخراج این پناهجویان به تعویق افتاده است.

با توجه به وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان، مقامات حکومت این کشور از کشورهای اروپایی تقاضا کرده اند که برای سه ماه دیگر از اخراج پناهجویان به افغانستان منصرف گردند.

در همین مورد: افغانستان خواستار توقف موقتی اخراج پناهجویان از اروپا شد

موازی با روند خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، افراط گرایان طالبان نیز بر حملات خود در مناطق مختلف این کشور افزایش بخشیده و بخش‌هایی از این کشور را تصرف نموده اند.

اما با وصف این وضعیت، حکومت آلمان فدرال به روند اخراج پناهجویان رد شده افغان ادامه داده است. اشتیفن زایبرت سخنگوی حکومت در برلین به روز دوشنبه از این روند دفاع نموده و گفته است که تصمیم‌گیری در مورد اخراج همواره «بر مبنای نظارت دقیق و به روز شده از اوضاع» گرفته می‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده است که در همین ماه روان میلادی گزارشی در مورد وضعیت افغانستان ارائه می‌کند. زایبرت با اشاره به این تصمیم وزارت امور خارجه گفت که براساس همین گزارش‌ها تصمیم گرفته می‌شود که در آینده «چه اقداماتی را انجام خواهیم داد.»

سایر اعضای اتحادیه اروپا هنوز تصمیم توقف بازگشت مهاجران به افغانستان را ندارند.

در حال حاضر حدود ۳۵۰ تقاضای پناهندگی برای اتباع افغانستان در کشور شمال اروپا در حال بررسی است.

 

در همین زمینه