یک کشتی گارد ساحلی یونان به دور یک قایق مهاجران در دریای اژه می چرخد ​​و باعث ایجاد امواج بزرگ می شود تا اینکه قایق را بی ثبات می کند. عکس: برگرفته شده از یک ویدیو در یوتیوب
یک کشتی گارد ساحلی یونان به دور یک قایق مهاجران در دریای اژه می چرخد ​​و باعث ایجاد امواج بزرگ می شود تا اینکه قایق را بی ثبات می کند. عکس: برگرفته شده از یک ویدیو در یوتیوب

یک فلم ویدیویی جدید نشان می دهد که گارد ساحلی یونان اخیرا یک قایق مهاجران را به اجبار به آب های ترکیه بازگردانده است. این واقعه در حالی رخ می دهد که در ماه های گذشته، رسانه ها و سازمان های غیردولتی گزارش های زیادی راجع به بازگشت اجباری مهاجران از یونان به ترکیه نشرکرده بودند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، یک مرد مهاجر ۳۹ ساله از کامرون گفت زمانی که قایق آن ها به جزیره یونانی نزدیک شده بود، کشتی های یونانی جلوی آن را گرفتند. وی به همراه ۳۰ مهاجر دیگر در این قایق سوار بودند.

این مهاجر می گوید: «نخست یک کشتی نیروی دریایی یونان جلوی ما را گرفت، بعد دو قایق کوچکتر به آن ملحق شدند.»

او در مصاحبه تیلفونی به خبرگزاری فرانسه گفت: «گارد ساحلی مسلح بود. آن ها به سر ما فریاد زدند و گفتند که برگردیم.»

ویدیویی که این مهاجر با موبایل گرفته است یک قایق مهاجران را نشان می دهد که قایق گارد ساحلی یونان جلوی حرکت آن را گرفته و چهارتن از اعضای گارد ساحلی مراقب حرکات مهاجران هستند.

در این فلم ویدیویی یک قایق دیگر و کشتی سوم هم که از دیگران فاصله دارد، دیده می شود. یک مامور گارد ساحلی یونان که ماسک و دستکش پوشیده و میله بلندی در دست دارد، در این فلم می گوید: «بنشینید و آرام باشید، به خاطر امنیت خودتان.» در کنار او یک مامور زن گارد ساحلی ایستاده که انگشتانش بر روی ماشه اسلحه است.

بیشتر این مهاجران مرد ها هستند و واسکت های نجات به تن دارند. یک مرد در میان آنها فریاد می زند: «من خسته هستم.» اما نیروهای یونانی می گویند:«برگردید!»

این مهاجرکه نخواست نامش هویدا شود گفت، فکر می کند که گارد ساحلی در قبال مهاجران از خشونت استفاده نکرده زیرا مهاجران فیلم می گرفتند. اما به گفته او نیروهای یونانی امواج ایجاد کردند تا قایق بادی را به آب های ترکیه به عقب برانند.

وی ادامه می دهد: «خوشبختانه هیچکس در آب نیفتاد. اما وضعیت بسیار خطرناک بود.»

مقامات ترکیه با نشر یک بیانیه به تاریخ ۱۱ جون تایید کرد که یک روز قبل نیروهای یونانی یک قایق مهاجران را متوقف کرده و آنها را به عقب رانده است.

سازمان عفو بین الملل ماه گذشته گفت، به عقب راندن غیرقانونی آوارگان و مهاجران به ترکیه به سیاست «عملی» مرزی یونان تبدیل شده است. اما حکومت یونان این ادعاها را بار ها رد کرده است.

بین ماه جنوری سال ۲۰۲۰ و مارچ سال ۲۰۲۱ُ کمیسار عالی سازمان ملل برای پناهجویان حدود ۳۰۰ واقعه گزارش شده اخراج اجباری از یونان را ثبت کرده است که اکثرا در شمال شرق یونان و مرز زمینی با ترکیه صورت گرفته است.

سازمان های حامی مهاجران در یونان در ماه می از آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا یا (فرانتکس) به محکمه عالی اروپا شکایت کردند.

این دوسیه بر پایه گفته های یک زن مهاجر از بوروندی تشکیل شده است. به گفته این مهاجر به او و یک مهاجر خوردسال حمله شده، وسایل شان را به غارت برده و مقامات یونانی آن ها را پس از رسیدن به جزیره لیسبوس بازداشت کرده اند. سپس آن ها را در قایقی بدون موتور، آب و غذا به حال خودشان رها کرده اند.» 

پانایوت دیمیتراس، وکیل این زن مهاجر گفته است که او به تاریخ ۶ جولای توانست به یونان برسد و به همراه ۲۰ تن دیگر در جزیره ساموس پیاده شدند.

پس از پناه جستن در جنگل به مدت چند ساعت، زن مهاجر با وکیلش تماس گرفته و در ضمن «یو ان اچ سی ار»، کمپ محلی مهاجران و پلیس را درجریان قرار داد تا مطمئن شود که به اجبار به ترکیه بازگردانده نمی شود.

دیمیتراس به خبرگزاری فرانسه گفت: «پناهجویان ممکن است که بلافاصله پس از بازداشت توسط پلیس به ترکیه بازگردانده شوند. پلیس آن ها را به مدت چند ساعت نگه می دارد و پس از اخراج آنها ادعا می کند که آن ها هیچگاه دراین جزیره نبوده اند.»

از زمانی که کوریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر محافظه کار در سال ۲۰۱۹ قدرت را به دست گرفت، یونان سیاست سختگیرانه تری را در قبال مهاجران پیش می برد.

در همین حال، میزان گزمه های مرزی یونان افزایش داده شده و روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی نیز به سرعت انجام می یابد. اما منتقدان می گویند این اقدام به ضرر پناهجویان است و امتیازها برای مهاجران حتا برای آن هایی که پناهندگی دریافت کرده اند، کاهش یافته است.  

نخست وزیر یونان در اوایل ماه جولای به روزنامه یونانی "Ekathimerini" گفت: «من طرح به عقب راندن اجباری را رد می کنم. این کلمه در فرهنگ لغتنامه من وجود ندارد.» اما او افزود: «اگر ما قایقی را ببینیم که به سمت آب های ما حرکت می کند، هرکاری که از دست مان برمی آید، انجام می دهیم تا این قایق به جایی بازگردد که از آن جا به راه افتاده است. این کاری است که انجام می دهیم با در نظرداشت احترام کامل به زندگی بشری.»

وی گفت: «گارد ساحلی یونان مرکز پذیرش آواره گان و مهاجران نیست. آن ها برای محافظت از مرزهای مان در آنجا به سر می برند.»

 

در همین زمینه