آرشیف: مهاجران افغان در بندر اسلام قلعه هرات. عکس از سازمان بین المللی مهاجرت
آرشیف: مهاجران افغان در بندر اسلام قلعه هرات. عکس از سازمان بین المللی مهاجرت

وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان روز پنجشنبه با ابراز نگرانی از مهاجرت غیرقانونی گفت که در ماه جولای سال جاری ۱۰ مهاجر افغان در مرز ایران جان خود را از دست دادند. این وزارت از خطر مهاجرت غیرقانونی نیز هشدار داد. از سوی دیگر کمک های بشردوستانه سازمان ملل برای مهاجران در برخی از مرزهای ایران و پاکستان نیز به حالت تعلیق قرار قرار گرفته است.

وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان می گوید که این ۱۰ مهاجر افغان در حوادث جداگانه در راه ایران به دلیل حوادث رانندگی، گرمای هوا، سرقت مسلحانه و غرق شدن جان خود را از دست دادند.

این وزارت پس از دریافت اطلاعات از مرز با ایران گفت: «بر اساس گزارش ها ۶ تن از این قربانیان در اثر تصادف موتر در ولایت سیستان بلوچستان کشته شدند. یک تن در نتیجه تیز اندازی دزدان مسلح بر موتر حامل مهاجران، یک تن در اثر گرمی هوا و دو تن آنها پس از افتیدن در چاهی جانشان را از دست دادند. هشت تن دیگر نیز در این حوادث زخمی شدند.

این منبع زمان دقیق وقایع را اعلام نکرده است.

بر اساس گزارش های وزارت امور مهاجران و عودت گنندگان از اوایل سال جاری به اینسو در حدود ۱۰۰ مهاجر افغان در مرز با ایران کشته و زخمی شدند.

به گفته این منبع وزارت مهاجران و عودت کنندگان بار ها از پیامد های مهاجرت غیر قانونی هشدار داده و آگاهی دهی نموده است.

ایران یکی از مسیرهای ترانزیتی برای پناهجویان افغان است که برخی از جوانان افغان تلاش می کنند خود را از ایران به ترکیه و سپس به کشورهای اروپایی به گونه غیر قانونی برسانند.

از سوی دیگر، نگرانی ها در مورد موج جدید مهاجرت از افغانستان با افزایش اخیر ناامنی ها و عقب نشینی نیروهای خارجی افزایش یافته است.

تأخیر در خدمات بشردوستانه سازمان بین المللی برای مهاجران در مرز

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید که درگیری ها و نا امنی ها در حال حاضر همچنان بر خدمات بشردوستانه در مرزهای افغانستان تأثیر گذاشته است. این آژانس روز پنجشنبه گفت که سازمان بین المللی مهاجرت به دلیل افزایش ناامنی به طور موقت فعالیت خود را در مرزهای اسلام قلعه و اسپین بولدک متوقف کرده است.

در همین حال، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل امیدوار است تا فعالیت های بشر دوستانه خود را در مرزهای افغانستان با ایران و پاکستان در اسرع وقت از سر بگیرد.

 

در همین زمینه