علیرضا فیروزجا در حال بازی شطرنج. عکس: کلوب شطرنج شارتر، فرانسه
علیرضا فیروزجا در حال بازی شطرنج. عکس: کلوب شطرنج شارتر، فرانسه

علی رضا فیروزجا بازیکن ماهر شطرنج در سطح جهان، تابعیت فرانسوی را بدست آورد. این شهروند ایرانی الاصل پس از این برای مسابقات زیر پرچم فرانسه بازی خواهد کرد. فدراسیون شطرنج فرانسه با حمایت دولت از وی قدردانی می کند.

علی رضا فیروزجا بازیکن شطرنج فرانسوی-ایرانی در ماه جولای سال روان تابعیت فرانسوی را از سوی دولت فرانسه کسب کرد. وی با خانوده اش در شهر شارتر در جنوب غرب پاریس زندگی می کنند. علیرضا ١٨ سال دارد و متولد شهر بابل در شمال شرق ایران است. او در دسامبر ٢٠١٩ در بازی های سریع در مسکو نایب قهرمان جهان شد.

وی پس از تابعیت فرانسه در جولای سال روان عضو فدراسیون شطرنج فرانسه شد.

بنیاد شطرنج اروپا در صفحه تویترش می نویسد: «علی رضا فیروزجا اکنون یک شهروند فرانسه است. سازمان ما از باشگاه شطرنج شارتر و شهرداری این شهر برای حمایت از او قدردانی می کند.»

ملاقات او با باشار كواتلی، فرانسوا ژیل رئیس کلوب شطرنج شارتر، ژان پییر جورج شهردار شارتر باعث شد تا راهی برای پیشرفت و آموزش وی در یك شرایط مطلوب پیدا شود.

فرانسوا ژیل رئیس کلوب شطرنج شارتر به مهاجرنیوز گفت: «داستان مهاجرت علی رضا فیروزجا در فرانسه زمانی آغاز شد که باشار کواتلی رئیس سابق فدراسیون شطرنج فرانسه وی را به شرکت در مسابقات سریع شطرنج فرانسه در بلان منیل دعوت کرد. این دوره مسابقات از تاریخ ٣٠ می تا ٢ جون ٢٠١٩ برگزار شده بود. سپس فیروزجا در فینال مسابقات سریع پیروز شد.»

به گفته آقای ژیل علی رضا توسط فدراسیون شطرنج فرانسه و کلوب شطرنج شارتر حمایت می شود. او به زودترین فرصت توانست تا در جامعه فرانسه ادغام شود. علیرضا با پدر، مادر و برادرش در شهر شارتر به سر می برند. او علاوه بر زبان مادری اش که فارسی است به زبان انگلیسی نیز تسلط دارد.

ژیل می گوید:« علی رضا در حال آموزش فراگرفتن زبان فرانسوی است اما وقتش را بیشتر روی بازی های شطرنج می گذراند. او در فرانسه و در سطح جهان در میان جوانان خوب بازی می کند. وی آینده درخشانی دارد.»

وی افزود: «ما برای علی رضا اپارتمانی را در اختیارش قرار دادیم، از لحاظ جا و مسکن حمایت می کنیم اما مخارج مالی اش را نمی پردازیم.»

علی رضا در حال حاضر در مسابقه جام جهانی شطرنج از تاریخ ١٥جولای بازی می کند. این روند تا سه هفته ادامه دارد. به همین دلیل مهاجرنیوز نتوانست تا با وی مستقیما در تماس شود.

علی رضا در دسامبر ۲۰۱۹ و پس از عدم اعزام تیم ملی ایران به رقابت‌های قهرمانی شطرنج سریع و رعد آسا جهان برای جلوگیری از رویارویی در برابر رقیبان اسرائیلی، اعلام کرد که دیگر زیر پرچم ایران و با نام این کشور در مسابقات شرکت نمی‌کند.

 

در همین زمینه