سپین بولدک، مرز میان پاکستان و افغانستان. عکس: خبرگزاری فرانسه/گیتی ایماژ
سپین بولدک، مرز میان پاکستان و افغانستان. عکس: خبرگزاری فرانسه/گیتی ایماژ

سازمان ملل متحد می گوید پاکستان و ایران مرزهای خود را به روی افغان ها بسته اند بنابراین مردم در تلاش هستند تا به گونه غیرقانونی از مرز ها بگذرند. به گفته این آژانس با شدت درگیری ها در افغانستان عبور غیرقانونی از مرز ها افزایش یافته است.

خشونت ها و درگیری های اخیر در افغانستان باعث افزایش مهاجرت غیرقانونی افغان ها به پاکستان و ایران شده است. از سوی دیگر پاکستان و ایران مرزهای خود را به سوی مهاجرت افغان ها در این دو کشور بسته اند.

پیش از این، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفته بود که این کشور دیگر نمی تواند سایر مهاجران افغان را بپذیرد.

طالبان اخیراً جنگ و درگیری های خود را افزایش داده و تعدادی از مرزها با کشورهای همسایه را تصرف کرده اند. در همین حال تعدادی از افغان در مرزها به کشور های همسایه پناه بردند. مقامات تاجیکستان گزارش داده اند که صدها غیرنظامی افغان به دلیل ترس از طالبان از شمال کشور فرار کرده اند.

از سوی دیگر سازمان بین المللی مهاجرت روز پنجشنبه فعالیت های خود را در مرز با ایران به دلیل نا امنی ها به حالت تعلیق درآورد.

در همین مورد: ۱۰ مهاجر افغان در مرز با ایران کشته شدند

سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت افغانستان، از واقعات ناهنجار در مرزهای افغانستان هشدار داده است. رامز الاکبروف هماهنگ كننده امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان به روز پنجشنبه گفت: «ما شاهد تحولات اساسی به سمت مرز پاکستان و ایران هستیم. پاکستان و ایران مرزهای خود را بسته اند. مردم در تلاشند تا از طریق مرزهای غیرقانونی وارد این کشورها شوند.»

سازمان ملل متحد می گوید ۱۸ میلیون افغان که در اثر خشونت، جنگ، خشکسالی و آواره گی بی جا شده اند، به کمک نیاز دارند. این آژانس افزود که در حدود۱۰ میلیون افغان با گرسنگی روبرو هستند.

درگیری در سپینبولدک مرز میان افغانستان و پاکستان

سازمان ملل همچنان از خشونت ها در مرز پاکستان و افغانستان ابراز نگرانی کرده است. بر اساس گزارش ها پلیس مرزی پاکستان روز پنجشنبه از گاز اشک آور برای اخراج صدها افغان که قصد عبور از سپین بولدک را داشتند، استفاده کرده است. یک روز قبل از این، طالبان کنترل مرز سپین بولدک را به دست گرفته بودند.

یک مقام پاکستانی که نخواست نامش فاش شود، روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که گروهی در حدود ۴۰۰ تن صبح آن روز تلاش کردند تا از مرز عبور کنند. بنابر آن پلیس پاکستان به سوی آنها گاز اشک آور استفاده کرد.

پاکستان: مهاجران افغان بیشتر از این پذیرفته نمی شوند

سازمان ملل متحد می گوید که جنگ و ناامنی در سال جاری ۲۷۰ هزار افغان را مجبور به ترک خانه های خود کرده است. براساس گزارش این آژانس، تعداد آواره گان داخلی به ۳،۵ میلیون تن رسیده است.

 

در همین زمینه