عکس از دویچه وله/ فلیپو گراندی، کمیسار سازمان ملل متحد در امور پناهندگان
عکس از دویچه وله/ فلیپو گراندی، کمیسار سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

کمیسارعالی سازمان ملل در امور پناهجویان از آلمان خواست که پس از انتخابات پارلمانی نیز سیاست مرکل در قبال پناهندگی را ادامه بدهد. او برای نارضایتی رو به رشد به دلیل سطح بالای مهاجرت ها، یک دستورالعملی را پیشنهاد کرده است.

فیلیپو گراندی به آژانس مطبوعاتی آلمان گفته است که جمهوری فدرال از نظر پذیرش و ادغام پناهجویان، يك كشور نمونه است. او می خواهد آلمان از نظر سیاسی، در همآهنگی با دیگر کشور های اروپایی، در رهبری نقش بیشتری داشته باشد.

گراندی از سیاستمدران آلمان خواسته است تا توانایی ها و قدرت رهبری شانرا در اروپا نشان دهند. او در ادامه گفته است که "اگر آلمانی ها در این بخش رهبری را به دوش نگیرند، ما موفق نخواهیم شد". این امر در مورد افغانستان نیز صدق می کند. گراندی می گوید که باید اجازه داده نشود که قربانی سربازان آلمانی در افغانستان بیهوده باشد.

با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، خطر افزایش درگیری بین حکومت و طالبان شدت گرفته است. گراندی به این باور است که اروپایی ها نیز باید هر کار ممکن را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که روند صلح رو به جلو باشد. این کار فقط مربوط به امریکایی ها نیست.

گراندی این سوال را مطرح می کند که افغانستان در همسایگی قرار دارد و اگر موجی از مهاجرت ها در این کشور آغاز گردد، افغان ها اینجا نیز می آیند، "بعدا اروپایی ها چه می کنند؟" او آرزو دارد که اروپایی ها تعامل سیاسی خود را گسترش دهند. به قول او این کار اغلب به اندازه کافی موثر و قاطع انجام نمی شود. گراندی می گوید که آلمان طی چند سال گذشته با رهبری خانم مرکل به یک قدرت بشردوستانه بسیار بزرگ تبدیل شده است و این امر باید در آینده نیز ادامه داشته باشد.

آلمان بعد از ایالات متحده امریکا دومین بزرگترین اهدا کننده کمک های دو جانبه به آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) است و گراندی امیدوار است این کار همچنان در آینده ادامه یابد.

کمیسار عالی سازمان ملل از مرکل به خاطر سیاست پناهندگی که در سال ۲۰۱۵ پیش برده بود، تمجید کرد. دوره ماموریت گراندی در اوایل سال ۲۰۲۳ به پایان می رسد. او به جواب این سوال که آیا او انگلا مرکل را پس از پایان دوره صدرات اش برای این مقام ملل متحد به عنوان جانشین اش توصیه خواهد کرد یا نه، با لبخند جواب داده گفته است که "اگر این کار را بکنم مناسب خواهد بود". مرکل در انتخابات پارلمانی آلمان در ماه سپتمبر خود را به مقام صدرات این کشور دوباره کاندید نمی کند و می خواهد خود را از سیاست کنار بکشد.

گراندی در برابر نارضایتی روزافزون به دلیل بلند رفتن میزان مهاجران، توصیه کرد که برای اصلاح سیستم پناهندگی می توان روند پناهندگی را کارآمدتر کرد و همزمان عادلانه عمل کرد. او می گوید که پناهجویان رد شده باید سریعتر به کشورهای شان بازگردانده شوند. از این رو به پرسونل بیشتری نیاز است و "این کار برای کشور های که در این بخش سرمایه گذاری می کنند، موثر است زیرا بعداً موارد کمتری می داشته باشند". گراندی به این باور است که اگر این مشکل حل شود و روند کار کارآمدتر شود، تعداد کمتری موارد سو استفاده نیز وجود خواهد داشت. به قول گراندی بدیهی است که در مورد درخواست های پناهندگی غیر موجه طی چند هفته "یا حتی سریعتر" می توان تصمیم گرفت.

 

در همین زمینه

Webpack App