دهها تن از مهاجرانی که گفته می‌شود عمدتاً افغان بودند، هفته گذشته از ایران وارد ولایت وان ترکیه شدند. عکس ازویدیوی روشن تقوا، خبرنگار ترک (تویتر)
دهها تن از مهاجرانی که گفته می‌شود عمدتاً افغان بودند، هفته گذشته از ایران وارد ولایت وان ترکیه شدند. عکس ازویدیوی روشن تقوا، خبرنگار ترک (تویتر)

وزارت داخله ترکیه اعلام ترکیه کرده است که ۱۳۳ مهاجر «غیرقانونی» عمدتاً افغان را در پایان هفته پیش در مرز‌های خود با ایران دستگیر کرده است. در هفته‌های اخیر با افزایش حملات طالبان و تشدید درگیری‌ها در افغانستان، شمار مهاجران افغان به کشورهای منطقه از جمله به مقصد ترکیه افزایش یافته است.

به گفته وزارت داخله ترکیه، روز شنبه ۱۷جولای پولیس ۷۳ مهاجر افغان را در شرق ولایت وان در مرز ایران دستگیر کرد. روز یکشنبه نیز ۶۰ مهاجر دیگر که ۵۹ تن از آن‌ها افغان بودند در همین منطقه دستگیر شدند.

خبرگزاری رویترز از قول سازمان ملل متحد گزارش داده است که از ماه جنوری به این سو حدود ۲۷۰ هزار افغان به دلیل خشونت‌ها در داخل افغانستان آواره شده‌اند. این سازمان رقم مجموعی آوارگان داخلی را ۳،۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

با افزایش حملات طالبان و تشدید درگیری‌ها در افغانستان در هفته‌های اخیر، شمار مهاجران افغان در کشورهای منطقه از جمله به مقصد ترکیه افزایش یافته است.

افزایش شمار مهاجران افغان به ترکیه

به گزارش رسانه‌های ترکیه، از آغاز تابستان امسال و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اوایل جولای، روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مهاجر افغان از مرزهای ایران وارد ترکیه می‌شوند. این رقم در مقایسه با همین دوره در سال‌های قبلی ۱۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

روزنامه گاردین هم در گزارشی نوشته است که هفته گذشته حدود ۱۹۰۰ مهاجر طی دو شب از مرز ایران وارد ولایت وان ترکیه شدند. به گفته این روزنامه به نظر می‌رسید که بیشتر این مهاجران افغان بودند.

در همین حال، روشن تقوا، عکاس و خبرنگار آزاد ترک در صفحه تویترش ویدیوهایی را منتشر کرده که در آن‌ها صدها تن از مهاجران از یک منطقه کوهستانی پیاده به سوی مرکز وان می‌روند.

در یکی از این ویدیوها که روز دوشنبه ۱۹ جولای از سایت آیکیری گرفته شده، او نوشته است که در روز‌های اخیر شمار مهاجران در این منطقه دوبرابر افزایش یافته و احتمال دارد در روزهای آینده بازهم افزایش یابد.


این خبرنگار ترک هفته گذشته نیز تصاویر ویدیویی صدها تن از مهاجرانی را منتشر کرده بود که به طور گروهی از مرزهای ایران وارد ولایت وان ترکیه شده بودند.

در پایان ماه جون، سازمان داکتران بدون مرز در افغانستان و ایران به مهاجر نیوز گفته بود که بر اساس محاسبات این سازمان حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار مهاجر افغان در ماه جون وارد ایران، از جمله شهر مشهد شده‌اند. بخشی از مهاجران افغان در ایران تلاش می‌کنند ابتدا به ترکیه و سپس به اروپا بروند.

گفت‌و‌گوهای مقام‌های افغان و ترکیه درباره مهاجران افغان

این در حالیست که روز سه شنبه هفته گذشته نورالرحمان اخلاقی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان با جهاد ارگین ای، سفیر جدید ترکیه در افغانستان درباره مسایل مربوط به مهاجران افغان در ترکیه گفت‌و‌گو گرد.

بر اساس خبرنامه وزارت امور مهاجرین، در این دیدار وزیر امور مهاجرین افغانستان تشدید جنگ از سوی طالبان را عامل «بیجا شدن» شهروندان افغان و مهاجرت آنان به کشورهای همسایه ترکیه و اروپا ارزیابی کرد.

وزیر امور مهاجرین افغانستان افزود که «نهایی سازی تفاهم نامه‌های مشترک مهاجرت و اعزام کارگر میان افغانستان و ترکیه برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی اقدام موثر می‌تواند باشد.»

افغانستان، ترکیه و ایران یک ماه پیش درچارچوب نشست دیپلماتیک انتالیا، درباره تقویت همکاری‌ها در زمینه امنیت، انرژی و مهاجرت گفت‌و‌گو کرده بودند.

خبرگزاری رویترز از قول منابع دیپلماتیک نوشته است که علیرغم تردد مهاجران افغان میان مرزهای ایران و ترکیه، هیچگونه میکانیزمی میان این دو کشور برای مهاجران وجود ندارد. 


 

در همین زمینه