یک ویدیوی خبرگزاری رویترز به روز دوشنبه ۱۹ جولای دهها مهاجر را در حال عبور از کنار یک تپه در شهر وان نشان می‌دهد.عکس ا ز ویدیوی خبرگزاری رویترز
یک ویدیوی خبرگزاری رویترز به روز دوشنبه ۱۹ جولای دهها مهاجر را در حال عبور از کنار یک تپه در شهر وان نشان می‌دهد.عکس ا ز ویدیوی خبرگزاری رویترز

نیروهای امنیتی ترکیه طی ده روز اخیر، نزدیک به ۱۵۰۰ مهاجر غیرقانونی را که بیشتر شان افغان هستند در نزدیک مرز ترکیه با ایران دستگیر کرده‌اند. بنابر گزارش‌ها، با تشدید حملات طالبان در افغانستان، شمار افغان‌هایی که کشور شان را به قصد ایران، ترکیه و اروپا ترک می‌کنند در حال افزایش است.

وزارت داخله ترکیه و مقام‌های محلی در ولایت وان در شرق ترکیه می‌گویند ۱۴۵۶ مهاجر را در نزدیکی کوه اِرِک در نزدیکی مرز با ایران دستگیر کرده‌اند. بیشتر این مهاجران افغان بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دستگیری‌ها از ۱۰ جولای به این سو انجام شده است. مقام‌های ترکیه همچنین گفته‌اند که ۱۱ قاچاقبر انسان را به اتهام کمک به رساندن مهاجران به ترکیه دستگیر کرده‌اند.

یک ویدیوی خبرگزاری رویترز به روز دوشنبه ۱۹ جولای دهها مهاجر را در حال عبور از کنار یک تپه در شهر وان نشان می‌دهد. مقام‌های ترکیه روز یکشنبه از دستگیری ۱۳۳ مهاجر عمدتاً افغان در وان خبر داده بودند.

در روزهای گذشته رسانه‌های ترکیه نیز ویدیوهایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند که در آنها گفته می‌شود صدها مهاجر در حال ورود به مرکز شهر وان دیده شده‌اند. بنابر گزارش‌ها، بیشتر این مهاجران افغان‌ها هستند اما تعدادی از ایرانی‌ها، پاکستانی‌ها و بنگله دیشی‌ها نیز با این مهاجران همراه هستند.

با افزایش حملات طالبان در سرتاسر افغانستان، نگرانی در مورد احتمال موج تازه‌ای از مهاجران افغان که از طریق ایران وارد ترکیه می‌شوند افزایش یافته است با این حال خبرگزاری رویترز نوشته است که مقام‌های ترکیه تا کنون افزایش شمار مهاجران را رد می‌کنند.

در همین باره: دستگیری ۱۳۳ مهاجر در وان؛ افزایش مهاجران افغان در ترکیه

صنم چنگیز، یک کارشناس مسایل خاورمیانه در مقاله ای درباره نیاز آمادگی ترکیه برای رویارویی با موج جدید مهاجران افغان در این کشور نوشته است که اسماعیل کاتاکلی، معاون وزیر داخله ترکیه گزارش‌ها در مورد عبور غیرقانونی مهاجران از ایران به ترکیه را رد کرده و آن را خلاف واقعیت خوانده است.

نگرانی‌ها در مورد موج جدید مهاجران افغان در ترکیه درست زمانی ابراز می‌شوند که هفته گذشته نورالرحمان اخلاقی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان با جهاد ارگین ای، سفیر جدید ترکیه در افغانستان درباره مسایل مربوط به مهاجران افغان در ترکیه گفت‌و‌گو گرد.

بر اساس خبرنامه وزارت امور مهاجرین، در این دیدار وزیر امور مهاجرین افغانستان تشدید جنگ از سوی طالبان را عامل «بیجا شدن» شهروندان افغان و مهاجرت آنان به کشورهای همسایه ترکیه و اروپا ارزیابی کرد.

 

در همین زمینه

Webpack App