۲۹ جون سال ۲۰۲۱/یک پناهجو که بیش از یک ماه در اعتصاب غذا بوده، توسط امدادگران به شفاخانه انتقال شد. REUTERS/Yves Herman
۲۹ جون سال ۲۰۲۱/یک پناهجو که بیش از یک ماه در اعتصاب غذا بوده، توسط امدادگران به شفاخانه انتقال شد. REUTERS/Yves Herman

نگرانی ها به خاطر وضعیت صحی صدها مهاجر ثبت نشده در بلجیم در حال افزایش است. آن ها از دو ماه پیش به این طرف به منظور به دست آوردن حق اقامت در این کشور، دست به اعتصاب غذایی زده اند.

از اواخر ماه می تا به حال، حدود ۴۵۰ مرد که بیشترشان از مراکش و الجزایر هستند، در سه مکان مختلف در بروکسل اعتصاب غذایی کرده اند و از حکومت می خواهند که پس از سال ها زندگی و کار در این کشور، به آن ها اجازه اقامت بدهد.

از روز جمعه، حدود ۳۰۰ تن از اعتصاب کنندگان از نوشیدن آب نیز خودداری می کنند و براساس گزارش ها برخی با مرگ فاصله زیادی ندارند. چهارتن از اعتراض کنندگان لبانشان را به هم دوخته اند، یا به گونه دیگری به خود آسیب رسانده اند.

«اگر کسی بمیرد، ما در عرض یک ساعت از حکومت جدا خواهیم شد»

چند حزب سیاسی در بلجیم سعی می کنند الکساندر دوکرو، نخست وزیر این کشور را متقاعد به میانجیگری کنند. رهبران احزاب سوسیالیست و سبز، اعضای ائتلاف بر سر قدرت در بیانیه ای که آخر هفته نشر شد، هشدار دادند که یک تراژیدی در شرف وقوع است. 

به گزارش سازمان پخش رادیو و تلویزیون فلندری «وی ار تی»، پیر ایو درمانیه، معاون نخست وزیر بلجیم از حزب سوسیالیست روز دوشنبه به هم حزبیانش گفت: «اگر کسی جان بسپارد، ما حکومت را در عرض یک ساعت ترک خواهیم کرد.» 

سامی مهدی، وزیر مهاجرت و پناهندگان روز یکشنبه گفت، «هیچ کس نمی خواهد که یک تراژیدی رخ بدهد» و گفت، او از نزدیک وضعیت را دنبال می کند.

اما مهدی براین تاکید کرد که حکومت اجازه صدور حق عمومی اقامت را نمی دهد و گفت، این کار باعث می شود که مهاجران دیگری در کلیساهای مختلف کشور از آن تقلید کنند و دست به اعتصاب غذا بزنند.

وزیر امور مهاجرت و پناهندگی بلجیم، سامی مهدی/عکس: picture alliance/Eric Lalmand
وزیر امور مهاجرت و پناهندگی بلجیم، سامی مهدی/عکس: picture alliance/Eric Lalmand

دو گزارشگر ویژه سازمان ملل با نشر یک نامه سرگشاده به سامی مهدی خواهان حل این بحران شدند. 

اولیویر دو شاتر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقرشدید و حقوق بشر گفت: «اطلاعاتی که ما دریافت می کنیم هشداردهنده است و چند اعتصاب کننده بین مرگ و زندگی دست و پا می زنند.»

فلیپه گونزالس، گزارشگر ویژه در زمینه حقوق بشر مهاجران نیز نوشت: «حکومت باید در واکنش به این وضعیت اضطراری، به سرعت تایید کند که وضعیت صحی اعتصاب کنندگان مانعی بر سر هرگونه تلاش برای اخراج آن ها است و اعلام کند که صدور اجازه اقامت موقت را بررسی می کند و افزون براین اجازه انجام فعالیت های اقتصادی را نیز به اشخاصی که خواهان دریافت حق اقامت هستند، بدهد.»

نامه سرگشاده رسمی را بخوانید (به فرانسوی): https://t.co/Iv0817MzON

سامی مهدی، با نشر نامه ای به این گفته ها واکنش نشان داده و از حق بلجیم برای تصمیم گیری سیاسی با توجه به این که اعتراض کنندگان شهروندان این کشور نیستند و حق اقامت ندارند، دفاع کرد.

سازمان داکتران جهان به رسانه های محلی گفتند، از این هراس دارند که اعتصاب کنندگان به خاطر «ایست ناگهانی قلب» از دست بدهند، زیرا وضعیت صحی آن ها وخیم تر شده است. این سازمان گفت: «آن ها هر لحظه ممکن است جانشان را از دست بدهند.» 

سازمان نامبرده روز یکشنبه هشدار داد که شرایط عصبی و فیزیکی اعتصاب کنندگان به حدی وخیم شده که آن ها ممکن است تصمیم به خودکشی بگیرند.

ترجمه توییت: «پس از تقریبا ۶۰ روز اعتصاب غذا، اکثر ۴۵۰ اعتصاب کننده از نوشیدن آب نیز دست کشیده اند. باید با سرعت هرچه بیشتر راه حلی پیدا شود تا این وضعیت پایان یابد!»

 

در همین زمینه