ایدروم یا مرکز اتحادیه کلیساهای رومانیا ظرفیت پذیرایی از ۲۰ مهاجر را دارد. عکس از مهاجر نیوز
ایدروم یا مرکز اتحادیه کلیساهای رومانیا ظرفیت پذیرایی از ۲۰ مهاجر را دارد. عکس از مهاجر نیوز

از چندی به این سو، رومانیا به یک مسیر جدید برای مهاجرانی بدل شده است که می‌خواهند به اروپا بروند. سازمان‌های خیریه مستقر در بخارست، پایتخت رومانیا، می‌گویند که بیشتر مهاجرانی که امسال از صربیا وارد رومانیا می‌شوند افغان‌ها هستند. برخی از سازمان‌ها معتقد هستد که حکومت رومانیا نمی‌خواهد از موج جدید مهاجران افغان استقبال کند. مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

مریم، مهاجر ۳۳ ساله افغان از ماه جون به این سو در بخارست زندگی می‌کند.او در سال ۲۰۱۹ با دو دخترش افغانستان را ترک کرده و حدود یک ماه پیشتر در رومانیا درخواست پناهندگی داده است.

این زن جوان قبل از آمدن به اروپا، نخست به ایران و ترکیه و از آنجا به یونان رفته بود اما به گفته خودش، این اولین بار است که بعد از دو سال شب‌ها «آرام» می‌خوابد. مریم که با اسناد تقلبی وارد رومانیا شده بود پنج روز در فرودگاه بخارست گیر مانده بود اما بعدتر توانست به مرکز مهاجران در بخارست و سپس به مرکز اتحادیه کلیساهای رومانیا یا «ایدروم» برود.

محل زندگی مهاجران در ایدروم یا مرکز اتحادیه کلساهای رومانیا در بخارست. عکس از مهاجر نیوز
محل زندگی مهاجران در ایدروم یا مرکز اتحادیه کلساهای رومانیا در بخارست. عکس از مهاجر نیوز


کمک به مهاجران نیازمند

در مرکز اتحادیه کلیساهای رومانیا در بخارست، بغیر از مریم، دو خانواده دیگر افغان و فلسطینی زندگی می‌کنند. این مرکز ظرفیت پذیرایی از ۲۰ تن را دارد.

سلویا دیاکونو، مسئول مرکز اید روم می‌گوید که این مرکز در چارچوب برنامه‌های مختلفی به مهاجران، پناهجویان و اتباع کشورهای سوم کمک می‌کند. او می‌گوید: «ما مسئولیت داریم که به افراد نیازمند، خانواده‌های فرزند دار یا زنان تنها کمک کنیم. ما به این افراد در جریان پناهندگی شان سرپناه فراهم می‌کنیم و غذا و لباس آن‌ها را تامین می‌کنیم.»

ایدروم برای مهاجران برنامه‌های فرهنگی مانند آموزش زبان یا فراگیری قانون و فرهنگ رومانیا را نیز دایر و در کنار آن به مشکلات صحی آنان نیز رسیدگی می‌کند.

به گفته سلویا دیاکونو، پناهجویان به طور متوسط حدود شش ماه در مرکز ایدروم زندگی می‌کنند و در صورت قبولی، از اینجا بیرون می‌روند.

در همین زمینه: «مسیر مهاجران فقیر»: چرا پناهجویان مسیر رومانیا را در پیش می‌گیرند؟

ایدروم برای مهاجران برنامه‌های فرهنگی مانند آموزش زبان یا فراگیری قانون و فرهنگ رومانیا را دایر می‌کند. عکس از مهاجر نیوز
ایدروم برای مهاجران برنامه‌های فرهنگی مانند آموزش زبان یا فراگیری قانون و فرهنگ رومانیا را دایر می‌کند. عکس از مهاجر نیوز


تعداد کمی از افغان ها «سند تحمل» دریافت می‌کنند

جی ار اس (JRS)، یک سازمان خیریه دیگر در بخارست نیز به مهاجران کمک می‌کند. گابریل الیاش، هماهنگ کننده این سازمان به مهاجرنیوز می‌گوید: «در بخارست مهاجرانی زندگی می‌کنند که پناهندگی شان رد شده اما مقام‌ها به دلایل مختلف آن‌ها را اخراج نمی‌کنند و به آنها سند «تحمل» می‌دهند. البته گرفتن این سند هم کار آسانی نیست زیرا پناهجو باید قرارداد خانه داشته باشد.»

دارندگان سند تحمل مجبور هستند در شهری که سند را به دست آورده‌اند زندگی کنند و هرماه برای مهر جدید به مقام‌ها‌ مراجعه کنند. سند تحمل براس شش ماه به مهاجر داده می‌شود و در صورتی که مهاجر ثابت کند در وضعیتش تغییری نیامده، این سند تمدید خواهد شد.

به گفته ارینا تئودور، یک هماهنگ کننده دیگر سازمان جی ار اس، در مرکز این سازمان ۲۸ مهاجر زندگی می‌کنند که برخی از آن‌ها سند تحمل دارند. او می‌گوید که اگر چه در سال ۲۰۲۱ افغان‌ها بیشترین بخش مهاجران در رومانیا را تشکیل میدادند اما در مرکز این سازمان مهاجر افغان وجود ندارد. او معتقد است که مقام‌های رومانیایی می‌خواهند جلو موج جدید مهاجران افغان را بگیرند و به همین دلیل آن‌ها را در «روند سریع» پناهندگی شامل کرده‌اند.

جی ار اس (JRS)، یک سازمان خیریه در بخارست به مهاجران کمک می‌کند. عکس از مهاجر نیوز
جی ار اس (JRS)، یک سازمان خیریه در بخارست به مهاجران کمک می‌کند. عکس از مهاجر نیوز


روند سریع پناهندگی در مرزهای رومانیا

اما نیکولای کرکوف، رئیس انجمن مشورتی ملی در امور مهاجران این ادعای سازمان جی ار اس را رد می‌کند و می‌گوید: «روند سریع تنها در مرز تطبیق می‌شود و همه کسانی در آنجا دستگیر می‌شوند تحت این روند قرار می‌گیرند.»

انجمن مشورتی در همکاری با کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، خدمات حقوقی را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. به گفته این سازمان، در رومانیا دو روند پناهندگی عادی و سریع وجود دارد. پناهجویی که بار اول پاسخ منفی گرفته حق دارد دو بار به دادگاه تجدید نظر مراجعه کند اما در روند سریع، پناهجوی رد شده تنها یک بار حق درخواست تجدید نظر را دارد. در صورت جواب منفی نهایی، پناهجوی روند عادی در طول ۱۵ روز و پناهجوی روند سریع، به گونه فوری باید رومانیا را ترک کنند.

پناهجویان رد شده‌ای که رومانیا را ترک نمی‌کنند در صورت دستگیری، برای باردوم از سوی پولیس هشدار ترک این کشور را دریافت می‌کنند و در غیر آن، به توقیف خانه ها فرستاده می‌شوند.

کارمندان سازمان جی ار اس معتقد هستند که یکی از دلایل وجود سند تحمل، شمار پناهجویانی است که پاسخ منفی دریافت می‌کنند اما به دلایلی امکان اخراج آن‌ها وجود ندارد. برای جلوگیری از توقیف این پناهجویان، مقام‌ها به آنان سند تحمل می‌دهند.

بر اساس آمار رسمی، سال گذشته حدود ۷ هزار پناهجو در رومانیا درخواست پناهندگی داده بودند و این رقم از آغاز سال تا کنون به ۴۵۰۰ پناهجو رسیده است. حدود ۷۵۰ تن از پناهجویان امسال افراد زیرسن هستند.

در همین زمینه: گروهی از پناهجویان افغان با سفری خطرناک از رومانیا به آلمان رسیدند

 

در همین زمینه