عملیات نجات و نظارت در سواحل شمال فرانسه. عکس از فرمانداری مانش و دریای شمال
عملیات نجات و نظارت در سواحل شمال فرانسه. عکس از فرمانداری مانش و دریای شمال

فرانسه و بریتانیا اعلام کردند که همکاری‌های خود در زمینه مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی از طریق کانال مانش را تقویت خواهند کرد. هردو کشور در این چارچوب نظارت بر سواحل شمال فرانسه را تشدید می‌کنند و بریتانیا کمک‌های مالی تا سقف ۶۳ میلیون یورو در این زمینه را به عهده خواهد گرفت. همزمان با این توافق همکاری، روز سه شنبه، دستکم ۴۳۰ مهاجر با کشتی‌های کوچک وارد بریتانیا شدند.

ژرالد دارمنن و پریتی پاتل، وزیران داخله فرانسه و بریتانیا شام سه شنبه ۲۰ جولای از طریق ویدیو کنفرانس با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. در اعلامیه منتشر شده بعد از این دیدار گفته شده که هردو طرف «اقدامات متقابل و همکاری علیه مهاجرت غیرقانونی در مرزهای مشترک خود را تقویت و تلاش‌های خود را روی پدیده مسافرت دریایی با کشتی‌های کوچک غیرمعیاری متمرکز خواهند کرد.»

 بر مبنای اعلامیه مشترک، فرانسه و بریتانیا نیروهای امنیتی خود را در سواحل فرانسه تا دو برابر افزایش خواهند داد و وسایل تخنیکی نظارت و کنترول از جمله نظارت هوایی برای جلوگیری از تلاش‌های عبور از کانال مانش را به کار خواهند گرفت.

اعلامیه می‌افزاید که هردو کشور تدابیر و اقدامات امنیتی را در محلات عمده حمل ونقل در امتداد سواحل کانال مانش اتخاذ خواهند کرد تا مهاجرت غیرقانونی از طریق زمینی را کنترول کنند.


بریتانیا تعهد کرده است که برای هزینه مالی تدابیر اعلام شده مبلغ ۶۲،۷ میلیون یورو را به فرانسه کمک کند.

بر اساس اعلامیه، پاریس و لندن در نظر دارند در درازمدت مرزهای مشترک هردو کشور در امتداد سواحل مانش را با امکانات نظارتی «هوشمند» مجهز کنند و جلو تلاش های عبور از کانال مانش را بگیرند.

مقام‌های فرانسوی و بریتانیایی همچنین از طرح پذیرش دوباره مهاجران میان اتحادیه اروپا و بریتانیا حمایت کردند و گفتند که این ایده برای «جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، حفاظت از افراد آسیب پذیر و مبارزه علیه گروههای جنایت کار» موثر خواهد بود.

تدابیر جدید در مرزهای مشترک فرانسه وبریتانیا درست هنگامی اعلام شده که پارلمان بریتانیا طرح جدید و سختگیرانه قانون پناهندگی و مهاجرت به این کشور را زیر بررسی دارد.

بر مبنای قانون جدید، دوره زندان برای مهاجران غیرقانونی از شش ماه به چهار سال افزایش خواهد یافت و قاچاقبران انسان نیز به جای ۱۴ سال به زندان عمری محکوم خواهند شد.

در همین مورد: ریکارد تازه عبور از کانال مانش: دستکم ۴۳۰ مهاجر وارد بریتانیا شدند

 

در همین زمینه