تعدادی از مهاجران افغان در یکی از جاده‌های ترکیه. عکس خبرگزاری رویترز (عکس آرشیف)
تعدادی از مهاجران افغان در یکی از جاده‌های ترکیه. عکس خبرگزاری رویترز (عکس آرشیف)

مسئولین مرزی ترکیه بار دیگر شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی افغان را در ولایت وان در مرز با ایران توقیف کرده اند. بعد از مهاجران سوریه، افغان‌ها دومین گروه بزرگ مهاجران را در ترکیه تشکیل می‌دهند.

به گزارش اناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه، جمعاً ۱۱۳ مهاجر افغان در ولایت وان ترکیه در نزدیکی مرز ایران به دست پولیس افتاده اند. این مهاجران با پای پیاده از مرز می‌گذشتند و پس از این که پولیس آن‌ها را گرفت، به اداره مسئول امور مهاجرت تسلیم داده شده اند.

این در حالی است که مقام‌های ترکیه روز دوشنبه از توقیف ۱۴۵۶ مهاجر در ظرف یک هفته در ولایت مرزی وان خبر دادند. مقام‌های این ولایت گفته اند که ۱۱ تن به ظن قاچاق انسان بازداشت شده اند. به گفته آن‌ها، مخفیگاه‌های این مهاجران تخریب شده اند، اما در مورد هویت این مهاجران جزئیات بیشتر ارائه نشده است.

با توجه به پیشروی‌های طالبان در افغانستان روزانه شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی افغان سعی می‌کنند تا از مسیر ایران داخل ترکیه گردند. بنا بر گمانه زنی‌های مدافعان حقوق بشر روزانه بیش از ۱۰۰۰ تن از این مسیر وارد ترکیه می‌شوند.

اسمعیل چاتاکلی، معاون وزیر داخله ترکیه به صراحت گفته است که مقام‌های این کشور جلو مهاجرت‌های کنترول نشده را می‌گیرند.

در ترکیه حدود ۳،۶ میلیون مهاجر سوریایی زندگی می‌کنند. مهاجران افغان دومین جمعیت بزرگ مهاجران را در ترکیه تشکیل می‌دهند. تخمین زده می‌شود که از ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار مهاجر افغان در ترکیه به سر می‌برند.

 

در همین زمینه