تظاهرات در آلمان برای توقف اخراج پناهجویان افغان به کشور شان. عکس از پیکچر الیانس
تظاهرات در آلمان برای توقف اخراج پناهجویان افغان به کشور شان. عکس از پیکچر الیانس

دهها سازمان غیردولتی از کشورهای اروپایی خواسته‌اند تا به صورت فوری اخراج پناهجویان افغان به افغانستان را متوقف کند. به گفته این سازمان‌ها، افزایش حملات طالبان و تشدید جنگ، زندگی افرادی را که به این کشور اخراج می‌شوند با خطر روبرو خواهد کرد. در روزهای اخیر، فنلند و سویدن و به تازگی ناروی تصمیم گرفته‌اند اخراج افغان‌ها را متوقف کنند.

سی سازمان غیردولتی از جمله سازمان «فرانسه سرزمین پناهندگی» روز چهارشنبه ۲۰ جولای در اعلامیه‌ای از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند که اخراج پناهجویان افغان به کشور شان را به گونه فوری متوقف کنند.

در اعلامیه این سازمان‌ها آمده است که «وضعیت امنیتی افغانستان ایجاب نمی‌کند که افراد به کشوری که زندگی شان درآن با خطر روبرو خواهد بود، پس فرستاده شوند.»

در پی افزایش حملات طالبان و تشدید جنگ در افغانستان در هفته‌های اخیر، دولت افغانستان روز ۱۱ جولای از کشورهای اروپایی خواست طی سه ماه آینده اخراج مهاجران افغان به این کشور را متوقف کنند.

در همین ز مینه: افغانستان خواستار توقف موقتی اخراج پناهجویان از اروپا شد

در اعلامیه سازمان غیردولتی گفته شده که «چند کشور به درخواست دولت افغانستان پاسخ مثبت داده‌اند اما سایر کشورها همچنان اقدامات شان را ادامه می‌دهند.»

در روزهای اخیر، فنلند و سویدن و به تازگی ناروی اعلام کردند که اخراج افغان‌ها را متوقف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ناروی نیز اخراج پناهجویان رد شده افغان را متوقف کرد

با درنظرداشت تشدید خشونت‌ها در افغانستان، سازمان‌های امضا کننده از سرنوشت مهاجران افغان شدیداً اظهار نگرانی و از کشورهای اروپایی درخواست کردند تا «در پاسخ منفی خود به آن عده از پناهجویان افغان که در اروپا حضور دارند، تجدیدنظر کنند.» این سازمان‌ها همچنین خواستار اقدامات اروپا برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها در افغانستان شدند.

از اوایل ماه می که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نهایی شد گروه طالبان حملات خود بر سرتاسر این کشور را تشدید کرده است. به گفته سازمان‌های خیریه، با افزایش خشونت‌ها در برابر غیرنظامیان، وضعیت از قبل بحرانی در افغانستان بیشتر رو به وخامت می‌رود.

در سال ۲۰۲۰ از مجموع ۴۱۶ هزار پناهجو در اتحادیه اروپا ۴۴ هزار تن آن پناهجویان افغان بودند. این رقم ۱۰،۶ درصد پناهجویان در اروپا را تشکیل می‌دهد و بعد از مهاجران سوری (۱۵،۲ درصد) افغان‌ها دومین گروه پناهجویان در اتحادیه به شمار می‌روند.

در همین زمینه: گروه دیگری از پناهجویان اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

 

در همین زمینه