لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمد ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.
لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمد ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.

حکومت لیتوانیا روز چهارشنبه قانونی را به تصویب رساند که حقوق مهاجران را محدود خواهد کرد. لیتوانیا تلاش دارد با این تصویب این قانون جلو موج مهاجران خاورمیانه و افریقایی از مرزهای بلاروس را بگیرد. سازمان‌های دفاع از مهاجران از قانون جدید انتقاد کرده‌اند.

به گفته حکومت لیتوانیا قانون جدید روند بررسی درخواست پناهندگی در این کشور را تسریع و به حداکثر ۱۰ روز محدود می‌کند تا به این ترتیب« مهاجران واقعی تشخیص داده شوند.»

خبرگزاری فرانسه نوشته است که قانون جدید همچنین روند درخواست تجدیدنظر را دشوارتر می‌سازد و به مقام‌ها اجازه می‌دهد مهاجران را تا مدت ۶ ماه در توقیف نگهدارند.

گیتاناس نوسدا، رئیس جمهمور لیتوانیا علیرغم امضای قانون جدید آن را «ناقص» خوانده و به پارلمان دستور داده تا پایان سال تغییراتی در آن اعمال کنند.

لیتوانیا که از جمله کشورهای بالتیک عضو اتحادیه اروپا و ناتو به شمار می‌رود در این اواخر با موجی از مهاجران خاورمیانه (از جمله افغان‌ها) و افریقای شمالی روبروست که از مرزهای بلاروس وارد این کشور می‌شوند.

بنابر گزارش‌ها، از آغاز سال ۲۰۲۱ حدود ۲۲۰۰ مهاجر از طریق مرزهای بلاروس وارد لیتوانیا شده‌اند.

بیشتر بخوانید: آلمان ۱۰ پولیس مرزی به لیتوانیا می فرستد

سازمان حقوق بشری «گروه رشد تنوع» در لیتوانیا از قانون جدید انتقاد کرد و به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما حال قانونی داریم که اصول اساسی حقوق بشر و انسانیت را نقض می‌کند.»

حکومت لیتوانیا در اوایل جولای به دلیل افزایش مهاجران در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد و هفته گذشته نیز وزیر خارجه این کشور به عراق رفت تا درباره برگرداندن مهاجران عراقی با دولت عراق مذاکره کند.

در همین زمینه: لیتوانیا به دلیل افزایش مهاجران از مرز بلاروس، وضعیت اضطراری اعلام کرد

دولت لیتوانیا و شماری از کشورهای اروپایی بلاروس را به باز کردن مرزهایش برای ورود مهاجران به لیتوانیا متهم کرده‌اند. آنها می‌گویند که بلاروس می‌خواهد با اعمال فشار از طریق مهاجران، با مجازات‌های اتحادیه اروپا مقابله کند.

بلاروس به دلیل منحرف کردن یک هواپیمای مسافربری رایان ایر برای بازداشت یک تن از روزنامه نگاران مخالف رژیم این کشور، مورد تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

 

در همین زمینه

Webpack App