شش سال از آغاز بحران مهاجرت در اروپا می‌گذرد
شش سال از آغاز بحران مهاجرت در اروپا می‌گذرد

اتحادیه اروپا کمک مالی جدیدی را برای افغانستان و کشورهای همسایه اش در نظر دارد تا از فرار افغان ها به این بلوک جلوگیری شود. این پول قرار است به افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای همسایه اش از جمله ایران داده شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان پس از حدود دو دهه جنگ، باعث شده که طالبان روحیه گرفته و پیشروی کنند و احتمال این می رود که این وضعیت باعث فرار بیشتر مردم و ایجاد موج جدیدی از مهاجرت شود.

دو تن از مقامات اتحادیه اروپا و یک دیپلومات آگاه از قضیه به این خبرگزاری گفته اند که طرح جدید اتحادیه اروپا در مرحله مقدماتی و آمادگی می‌باشد. آنها گفته اند قرار است که حمایت‌های مالی بیشتری به افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه به شمول ایران صورت گیرد.

این مقام ها گفته اند هدف این است که به مهاجران افغانستان در نزدیکی خانه شان بیشتر کمک شود تا موجی از متقاضیان پناهندگی وارد اتحادیه اروپا نشود.

کمیسیون اتحادیه اروپا در این مورد هنوز اظهارنظری نکرده است. اما انگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنجشنبه به یافتن یک راه حل سیاسی در افغانستان تاکید کرد و گفت که آلمان نمی‌تواند همه مشکلاتی را که در افغانستان یا دیگر کشورها وجود دارد جبران کند: «ما نمی توانیم همه مشکلات را با پذیرش همه شهروندان شان حل کنیم.»

وی گفت کشورش قبل از این نیز شمار زیادی از مهاجران افغان را پذیرفته است. افغان ها پس از سوریایی ها دومین گروه بزرگ پناهجویان در اتحادیه اروپا می باشند.

این اتحادیه در سال ۲۰۲۱ میلادی ۶۷ میلیون دالر را به کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اختصاص داد. بسته کمکی سال پیش رو قبل از خزان آماده نخواهد شد؛ چراکه باید به تصویب حکومت ها و قانونگذاران اتحادیه اروپا برسد.

یک دیپلومات اتحادیه اروپا گفته است: «این پول ممکن است به افغانستان، پاکستان و حتی ایران داده شود.» اما وی افزوده که تحویل این کمک مالی به پیشروی طالبان بستگی دارد؛ چراکه اگر آنان در قدرت باشند، دادن این پول دشوار می شود.

جوزف بورل، دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا هفته گذشته با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عمران خان نخست وزیر پاکستان در تاشکند ملاقات کرد.

وی در یک مقاله به روز چهارشنبه به افغانستان و منطقه پیشنهاد کمک داده و گفته است: «کمک های آینده به افغانستان... به حفظ و پیشرفت ارزش های دموکراتیک مشروط می ماند.» 

ترکیه نیز می تواند در میزبانی پناهجویان و مهاجران افغان نقش مهمی داشته باشد، اما هرگونه کمک مالی به خاطر مهاجران افغان جدا از کمک مالی ۳.۵ میلیارد یورویی می باشد که قرار است تا سال ۲۰۲۴ به این کشور داده شود.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ بعد از ورود بیش از یک میلیون مهاجر، توافقنامه مهاجرت را با ترکیه امضا کرد. پس از آن ترکیه به این مهاجران در خاکش جای داد و از موج مهاجرت به اتحادیه اروپا تا حدود زیادی جلوگیری کرد. 

همین اکنون نیز ۶.۵ میلیون مهاجر افغان در ایران و پاکستان زندگی می کنند. دادن پول به ایران بیانگر این است که اتحادیه اروپا احتمال موج جدید مهاجرت را چقدر جدی می داند؛ چراکه پس از بیرون شدن امریکا از توافقنامه هسته ای با ایران در زمان دونالد ترامپ، تحریم های جدید علیه ایران مانع برنامه های کمک مالی اتحادیه اروپا به ایران شد.

یک مقام اتحادیه اروپا گفته که کمک های مالی جدید اتحادیه اروپا مختص به مهاجرت نیست، اما بخش عمده ای از آن را تشکیل می دهد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه

Webpack App