سباستین کورتس، صدراعظم اتریش/عکس: EPA/FLORIAN WIESER
سباستین کورتس، صدراعظم اتریش/عکس: EPA/FLORIAN WIESER

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش به اتحادیه اروپا درباره افزایش شمار مهاجران پس از خروج نیروهای غربی از افغانستان هشدار داد. او گفت، در این صورت از افزایش جرائم خشونت آمیز در اتریش هراس دارد.

کورتس روز یکشنبه گفت: «وضعیت برای انسان ها در آن جا (افغانستان) بحرانی است و به سرازیری مهاجران منجر خواهد شد.»

او در ادامه گفت، فکر نمی کند که با پذیرش شمار انبوهی از مهاجران توسط آلمان و اتریش مانند سال ۲۰۱۵ مشکلات افغانستان حل شود. صدراعظم اتریش افزود، از این که پس از سال ۲۰۱۵ خط مشی در برابر مهاجرت هدایت نشده به اروپا و آلمان تغییر کرده است، «خیلی خوشحال» است.

کورتس در ادامه گفت: «ما باید در سطح اتحادیه اروپا همین حالا در تابستان دست به کار شویم تا از ایجاد شرایط مشابه جلوگیری شود.»

صدراعظم اتریش در ادامه گفت که به سیاست اخراج ادامه می دهد، حتی در صورتی هم که طالبان در افغانستان بخش های بیشتری از کشور را تحت کنترول در بیاورند.

او گفت: «ما حتما به اخراج به افغانستان ادامه می دهیم» و افزود: «وقتی که مردم مجبور به فرار می شوند، در آن صورت از نظر او «کشورهای همسایه، ترکیه و یا مناطق امن افغانستان به هر صورت مناسب تر هستند و بهتر از این است که مردم به آلمان، اتریش یا سویدن فرار کنند.»

کورتس گفت، در صورت افزایش شمار مهاجران افغان از افزایش جرائم خشونت آمیز هراس دارد. او گفت: «کافی است که نگاهی به آمار جرائم بیاندازید. اعمال بی رحمانه که این جا رخ می دهد، در گذشته سابقه نداشته است. ارقام در مورد گروه های مشخص (که اغلب عامل این گونه جرائم هستند) کاملا واضح است، در زمینه افزایش جرائم خشونت آمیز، افزایش خشونت های جنسی به طور مثال برعلیه زنان.»

او گفت، (با آمدن مهاجران) از افزایش اسلام گرایی نیز نگران است. صدراعظم اتریش دراین برنامه گفت: «من دقیقا نمی خواهیم این ایدیولوجی بیمار را به اروپا وارد کنم.» او در ادامه گفت، البته که نباید در مورد مهاجران پیش داوری کرد. بسیاری از آن ها به خوبی ادغام شده اند. اما «ما به خصوص به خاطر سرازیری مهاجران در سال های گذشته، میزان زیادی یهودی ستیزی را به کشور وارد کرده ایم. شمار بسیاری از اشخاصی که به نزد ما آمده اند، با همجنس گرایان مخالف هستند و حقوق زنان زیاد برای شان اهمیتی ندارد.»

کورتس به وضعیت امنیتی در حومه های شهرهای فرانسه، بلجیم و در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا اشاره کرد و از یک مورد قتل در ویانا یادآوری کرد که در اواخر ماه جون رخ داد.

او گفت: «اخیرا ما شاهد این بودیم که چند مرد جوان افغان به یک دختر ۱۳ ساله مواد مخدر دادند، بعد به او تجاوز کرده و به قتل رساندند و سپس مانند یک شئی به گوشه ای پرتاب کردند.»

او به درخواست اتریش تاکید کرد که گفته بود «وقتی که اخراج به کشور مبدا مستقیما امکان پذیر نباشد، این اقدام باید از طریق کشورهای سوم انجام شود.» اما به گفته انگلا مرکل صدراعظم آلمان کشورهای اتحادیه اروپا دراین زمینه به توافق نرسیده اند.

 

در همین زمینه