مهاجران در افغانستان/عکس: DW/S.Tanha
مهاجران در افغانستان/عکس: DW/S.Tanha

در ولایت قندهار افغانستان، به خاطر ادامه جنگ بین طالبان و اردوی این کشور بیش از ۲۰ هزار خانواده مجبور به فرار از خانه های شان شدند. براساس گزارش ها مقام ها در قندهار چهار کمپ برای حدود ۱۵۴ هزار فرد بی جاشده ایجاد کرده اند.

دوست محمد دریاب، رئیس بخش مهاجران ولایت قندهار روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفت: «در ماه گذشته، ۲۲ هزار خانواده در ولایت قندهار در پی ادامه جنگ ها از خانه های شان مجبور به فرار شدند.»

قندهار در زمان حکومت طالبان بین سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ یکی از مراکز اصلی فعالیت های طالبان بود. طالبان همزمان با خروج سریع نیروهای امریکایی و ناتو، در ماه های گذشته بخش های بزرگی از کشور را تصرف کرده اند.

آن ها در این میان چندین گذرگاه مرزی و ده ها ولسوالی را کنترول می کنند و چندین مرکز ولایات را محاصره کرده اند. مقام ها در قندهار چهار کمپ برای حدود ۱۵۴ هزار فرد بی جاشده ایجاد کرده اند.

درگیری ها در مناطق اطراف شهر قندهار که ۶۵۰ هزار باشنده دارد و دومین شهر بزرگ افغانستان است، روز یکشنبه هم ادامه یافت.

حفیظ محمد اکبر، یکی از ساکنان قندهار گفت، طالبان خانه اش را تصرف کردند. او گفت: «آن ها ما را مجبور کردند که برویم. من حالا با خانواده ۲۰ نفره ام در یک ساختمان بدون تشناب زندگی می کنم.»

در این میان وزارت داخله افغانستان خبر از بازداشت چهار فرد مظنون داد که گفته می شود، مسئول شلیک راکت به کابل در اوائل این هفته هستند. براین اساس آن ها از اعضای طالبان هستند. در حالی که گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) مسئولیت این حمله را به دوش گرفته بود.

دراین حمله که روز سه شنبه در طول مراسم رسمی جشن عید قربان رخ داد، دست کم سه راکت به نزدیکی کاخ ریاست جمهوری اصابت کرد.

 

در همین زمینه

Webpack App