یسرا مردینی (طرف راست) و تخلووینی گاریسوس (طرف چپ) بیرق تیم پناهندگان در بازی های المپیک را حمل می کنند/عکس: Picture-alliance
یسرا مردینی (طرف راست) و تخلووینی گاریسوس (طرف چپ) بیرق تیم پناهندگان در بازی های المپیک را حمل می کنند/عکس: Picture-alliance

در اوائل این هفته یک عکس از دو برادر سوریایی در رسانه های اجتماعی دست به دست می شد. آن ها برای شرکت در مسابقات المپیک به توکیو رفته اند و در دو تیم مختلف حضور دارند.  

محمد ماسو، سوریه را در ورزش های سه گانه نمایندگی می کند، در حالی که برادر کوچکترش علا برای تیم مهاجران المپیک شنا خواهد کرد.

برخی از رسانه ها و کاربران انترنت به اشتباه فکر کردند که عکس این دو برادر که همدیگر را بغل کرده اند، نشان می دهد که آن ها پس از سال ها جدایی به خاطر جنگ سوریه، با یکدیگر در توکیو دیدار کرده اند. اما این دو تن که اصلا از حلب هستند، پس از ترک سوریه در آلمان زندگی می کنند. آن ها در سال ۲۰۱۵ باهم به سفر خطرناک به سوی اروپا دست زدند. والدین این دو برادر هنوز در سوریه زندگی می کنند.

صفوان الهندی، مدیر ارتباطات فدراسیون ورزش سوریه گفت: «این عکس به حدی مشهور شده که ما اصلا تصورش را نمی کردیم.» او گفت: «محمد و علا در آلمان باهم زندگی می کنند. آن ها باهم به توکیو رسیدند. شمار زیادی از اعضای خانواده شان هنوز در سوریه زندگی می کنند. (این بغل کشی) یک حرکت خودجوش بین دو برادر بود. اما برخی از رسانه ها و شبکه های اجتماعی برداشت دیگری از آن داشتند.»

الهندی گفت، علا که ۲۱ سال دارد تصمیم گرفت که به تیم مهاجران کمیته بین المللی المپیک ملحق شود و اینگونه نیست که سوریه او را رد کرده باشد.

علا در اوائل این ماه گفت، شنا به او کمک کرد که با منازعه کنار بیاید. او نتوانست بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به تمریناتش ادامه دهد، اما پس از مهاجرت به آلمان به تمرینات ورزشی دوباره ادامه داد.

علا به سایت Olympics.com گفت، به لطف ورزش توانستم ذهن خود را از افکار و خاطرات منفی پاک کنم و دوباره به خود باور داشته باشم. زیرا هرچه که من سخت تر تمرین می کردم، به همان اندازه بهتر می شدم و این آن چه است که من سعی می کنم زندگی ام را براساس آن بسازم. مثبت اندیش باشم، خلاق و صحتمند و انتظار خورشید را بکشم که یک بار دیگر طلوع کند.»

جنگ داخلی سوریه به مرگ حدود ۵۰۰ هزار تن و بی جاشدن میلیون ها تن منجر شد. افزون براین از زمان آغاز این جنگ که در سال ۲۰۱۱ با سرکوب اعتراضات ضد حکومتی آغاز شد، زیرساخت های این کشور نیز ویران شده است.

محمد ۲۸ ساله که مانند برادرش از سنین پایین توسط پدرش آموزش دیده بود، روز دوشنبه در مسابقات سه گانه (تریاتلون) شرکت خواهد کرد.

او یکی از شش ورزشکاری است که زیر بیرق سوریه در این مسابقات شرکت می کند. هند زازه، ورزشکار در رشته تنیس روی میز که از سال ۱۹۶۸ تا به حال جوانترین ورزشکار شرکت کننده در مسابقات المپیک است.

در تیم مهاجران چند پناهجوی سوریه ای دیگر نیز هستند. به شمول یُسرا مردینی که پنج سال پیش در مسابقات تابستانی ریو دو ژانیرو شرکت کرد.

سوریه از زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ در بازی های المپیک شرکت کرد، سه مدال برده است و تنها مدال طلا را غاده شعاع، ورزشکار این کشور در سال ۱۹۶۶ در اتلانتا صاحب شد.

 

در همین زمینه