یک قایق که حامل بیش از ۱۰۰ مهاجر بود، روز چهارشنبه در برابر ساحل لیبیا درهم شکست (عکس: ارشیف) عکس: Sergi Camara/AP Photo/picture-alliance
یک قایق که حامل بیش از ۱۰۰ مهاجر بود، روز چهارشنبه در برابر ساحل لیبیا درهم شکست (عکس: ارشیف) عکس: Sergi Camara/AP Photo/picture-alliance

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام)، سانحه قایق در برابر ساحل لیبیا دست کم ۵۷ کشته برجای گذاشته است. براین اساس ۲۰ زن و دو طفل نیز در میان قربانیان هستند.

فدریکو سودا، رئیس ماموریت لیبیای سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) روز دوشنبه در تویتر نوشت، او «به خاطر این که شمار دیگری از انسان ها جانشان را از دست دادند، شوکه شده است.»

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» این قایق در برابر بندر الخمص غرق شد که در شمال غرب لیبیا قرار دارد.

اما قایق هایی که مهاجران برای عبور از بحیره مدیترانه و آمدن به اروپا از آن استفاده می کنند، اغلب بسیار پرازدحام است.

مهاجران اغلب در طول شب و در حالی که هوا بد است، به راه می افتند تا از نظر گارد ساحلی دور بمانند. سازمان بین المللی مهاجرت به نقل از بازماندگان این سانحه می گوید که ۲۰ زن و دو طفل نیز در میان قربانیان هستند.

لیبیا یک کشور مهم ترانزیت برای مهاجران و آوارگان از افریقا و خاورمیانه است که می خواهند از طریق بحیره مدیترانه به اروپا راه یابند.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار»، گارد ساحلی لیبیا بین ماه های جنوری و جون سال روان بیش از ۱۳ هزار تن را به این کشور بازگرداند که به این ترتیب تعداد آن ها دراین دوره زمانی از کل سال ۲۰۲۰ بیشتر است.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت در اوائل ماه جون، شمار مهاجرانی که در نیمه نخست سال طی تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه جان باختند، در مقایسه با یک سال قبل و دوره زمانی مشابه تقریبا دوبرابر شده است.

     


 

در همین زمینه